Lapse vaktsineerimiseks saab lapsevanem aja broneerida võttes ühendust lapse perearstiga. Üleriigilise digiregistratuuriga liitunud perearstide puhul ja lapse vaktsineerimiseks haiglas saab aja broneerida digiregistratuuris (digilugu.ee).
Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, süstide vahe on kuus nädalat. Täieliku kaitse tekkimiseks võib kuluda kuni seitse päeva pärast teise vaktsiiniannuse saamist.
Viimati uuendatud: 23.12.2021 10:33
Kas said vastuse oma küsimusele?
Suurem osa lastest põevad COVID-19 tõesti kergekujuliselt või sootuks ilma sümptomiteta. See, et COVID-19 on lastele vähem ohtlik kui vanematele inimestele, ei tähenda aga et haigus oleks lastele ohutu.
Mõningatel juhtudel võib haigus ka lastel kulgeda väga raskelt: näiteks multisüsteemset põletikulist sündroomi on selle lühikese aja jooksul Eestis põdenud juba 24 last, kellest enamik olid enne koroonasse haigestumist täiesti terved.
Lisaks on murekoht ka see, et lapsed levitavad viirust samamoodi nagu täiskasvanudki. Lasteaedades ja algklassides on haiguskoldeid pidevalt, lapsed viivad haigust oma vanematele ja vanavanematele, aga toovad seda ka kodust kooli õpetajatele.
Laste vaktsineerimine aitab kaitsta nende pereliikmeid, nii riskirühma kuuluvaid kui ka näiteks väiksemaid õdesid-vendi, keda ei saa veel vaktsineerida. Samuti aitab vaktsineerimine hoida lahti koolid ja lasteaiad ning võimaldab lastel osaleda grupitegevustes.
Viimati uuendatud: 09.12.2021 00:02
Kas said vastuse oma küsimusele?
Lapsi hakatakse vaktsineerima Pfizer-BioNTech Comirnaty vaktsiiniga, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, mida manustatakse Eestis immunoprofülaktika komisjoni soovitusel 6-nädalase vahega. Täieliku kaitse tekkimiseks võib kuluda kuni 7 päeva pärast teise vaktsiiniannuse saamist.
Viimati uuendatud: 23.12.2021 10:37
Kas said vastuse oma küsimusele?
Lapse vaktsineerimiseks saab lapsevanem aja broneerida võttes ühendust lapse perearstiga. Kui lapse perearst on liitunud üleriigilise digiregistratuuriga või soovitakse last vaktsineerida haiglas, saab lapsevanem või eestkostja lapsele aja broneerida digiregistratuuris (digilugu.ee).
Viimati uuendatud: 21.12.2021 14:36
Kas said vastuse oma küsimusele?
COVID-19 vaktsiini kõrvaltoimed on lastel samasugused nagu täiskasvanutel. Levinuimad on süstekoha reaktsioonid nagu valu, turse, punetus; üldistest reaktsioonidest palavik, lihase-liigesevalu, haiglane enesetunne ja lümfisõlmede suurenemine. Kõrvaltoimed mööduvad reeglina mõne päevaga.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 23:35
Kas said vastuse oma küsimusele?
Hea kaitse saavutamiseks soovitatakse läbipõdenute vaktsineerimist. Läbipõdenute vaktsineerimise soovitus on laste puhul sama mis täiskasvanutelgi: ühe doosiga kuue kuu möödumisel põdemisest.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 23:43
Kas said vastuse oma küsimusele?
Teise süsti vajalikkus sõltub sellest, mis hetkel peale esimest süsti laps haigeks jäi:
Viimati uuendatud: 10.01.2022 14:56
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui Pfizer/BioNTech Comirnaty lastevaktsiiniga esimese doosi saanud laps saab enne teist doosi 12-aastaseks, siis soovitab immunoprofülaktika ekspertkomisjon lõpetada kuur sama vaktsiiniga ehk 5-11-aastastele lastele näidustatud vaktsiiniga. Vaktsineerimisega ootama ei pea.
Viimati uuendatud: 09.12.2021 00:03
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kellel haigus raske kulu võtab, ei oska keegi täpselt ennustada. Samas on teada, et lastest kuuluvad riskigruppi krooniliste südame-veresoonkonnahaigustega, immuunpuudulikkusega, närvisüsteemihaigustega ja vähiga lapsed.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 23:59
Kas said vastuse oma küsimusele?
Ei vaktsineerita last, kes on parasjagu ägedalt haige. Aga üldiselt selliseid gruppe ei ole, keda kindlasti ei tohiks vaktsineerida.
Immuunpuudulikkusega lastel ei pruugi tekkida koroonaviiruse vastu piisavat kaitset, aga see ei tähenda, et vaktsiin on vastunäidustatud. Immuunpuudulike kohta on eraldi soovitus, et nemad vajavad esmaseks vaktsineerimiseks kolme doosi. Ja sama kehtib ka immuunpuudulike laste kohta.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 23:52
Kas said vastuse oma küsimusele?
Lapsi hakatakse vaktsineerima Pfizer-BioNTech Comirnaty vaktsiiniga, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin.
Eelpuberteediealiste laste immuunreaktsioon on tugevam kui täiskasvanute oma. Kliinilised uuringud kinnitavad, et väiksema koguse vaktsiini toimeainega on võimalik 5-11-aastastel lastel saada sama head antikehade tase kui 12-17-aastastel või täiskasvanutel suurema koguse puhul. Laste vaktsiinis on seetõttu 30 mikrogrammi asemel 10 mikrogrammi toimeainet. Kliinilistes uuringutes leiti, et väiksema kogusega vaktsiini tõhusus on üle 90%.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 22:59
Kas said vastuse oma küsimusele?
Laste vaktsineerimist alustatakse perearstikeskustes ja haiglates, et pakkuda lastele ja lapsevanematele võimalikult turvalist ja tuttavat keskkonda, kus nad saavad esitada oma arstile küsimusi ja vajadusel leida ka julgustust.
Kui tarned võimaldavad, saab vaktsiini hiljem ka laiemalt erinevate teenusepakkujate juures kättesaadavaks teha, samuti kaaluda laste vaktsineerimist koolitervishoius, eriprojektide raames, aga ka avalikes vaktsineerimispunktides ja apteekides.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 16:39
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui keegi teie peres on koroona läbi põdenud ja ka lapsel olid sümptomid, siis võib eeldada, et ka laps on koroona läbi põdenud – isegi kui last ei testitud. Sel juhul võib vaktsiini tegemisega oodata kuus kuud haiguse põdemisest. Kui lapsel sümptomeid ei olnud, siis vaktsineerimisega ootama ei pea.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 23:45
Kas said vastuse oma küsimusele?
Vaktsiin ei ole koroona läbipõdenud lastele vastunäidustatud.
Tänaseks on maailmas vaktsineeritud u 5 miljonit last ja pole ühtegi signaali, et vaktsineerimine oleks neile kahju teinud, kuigi kindlasti on nende seas ka lapsi, kes on enese ja pere teadmata haiguse läbi põdenud.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 23:49
Kas said vastuse oma küsimusele?
Jah, COVID-19-ga on võimalik korduvalt nakatuda. Immuunkaitse tugevus väheneb aja jooksul - seda nii läbipõdemise kui vaktsineerimise puhul. Uuringud on senini näidanud, et minimaalne ajavahe kahe nakatumise vahel on umbes 6 kuud ja keskmine 9 kuud.
Hea kaitse saavutamiseks soovitatakse läbipõdenute vaktsineerimist. Läbipõdenute vaktsineerimise soovitus on laste puhul sama, mis täiskasvanutelgi: ühe doosiga kuue kuu möödumisel põdemisest.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 23:40
Kas said vastuse oma küsimusele?
Jah, 5-11-aastased lapsed saavad samuti soovi korral vaktsineerimistõendi.
Pärast vaktsineerimist loob tervishoiuteenuse osutaja vaktsineerimisteatise, mis salvestatakse tervise infosüsteemis. Selle alusel saab lapsevanem või seaduslik esindaja patsiendiportaalis digilugu.ee lapse nimele luua ja alla laadida EL COVIDi tõendi.
Vaktsineerimiskuuri lõpetamiseks ehk maksimaalse kaitse saavutamiseks on vajalik kahe vaktsiinidoosi manustamine. Tõend hakkab kehtima 14 päeva pärast viimast doosi.
Vanuserühmale 5-11 ei kehti vaktsineerimistõendi esitamise kohustus.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 16:55
Kas said vastuse oma küsimusele?
Jah, koroona- ja gripivaktsiini võib lapsele teha koos.
Samas kogemused näitavad seda, et lapsed ise ei taha mitut süsti samal päeval saada. Gripi jaoks on kasutusel ka ninasisese manustamisega vaktsiin.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 22:49
Kas said vastuse oma küsimusele?
5-11-aastaste laste vaktsineerimise otsuse teevad üldjuhul laps ja lapsevanemad. Kohaliku omavalitsuse eestkostel olevate laste osas otsustab kohalik omavalitsus.
Hooldusõiguslikud vanemad peavad jõudma lapse vaktsineerimise suhtes ühisele otsusele. Õiguskantsleri suuniste kohaselt võib seda ühist otsust esindada ka üks vanem ehk saab eeldada teise vanema nõusolekut ja piisab, kui lapse vaktsineerimise soovi väljendab üks vanem. Kui aga on teada, et teine hooldusõiguslik lapsevanem on lapse vaktsineerimise vastu, ei pea teise vanema seisukohta ootama ja vaktsineerimine pole igal juhul võimalik.
Kui lapsevanem pöördub koos lapsega vaktsineerimiseks pere- või lastearsti vastuvõtule eeldatakse vanemate ühist kokkulepet ja täiendavat kirjalikku nõusolekut ei küsita.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 22:33
Kas said vastuse oma küsimusele?
Täna me seda vastust veel ei tea.
Kui jälgida neid riike, kus on kõige kauem lapsi vaktsineeritud, USA ja Iisrael,i siis teismeliste hulgas on immuunkaitse püsinud paremini kui vanemates earühmades. Mida vanem on inimene, seda rohkem ta vajab ka tõhustusdoosi.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 22:51
Kas said vastuse oma küsimusele?
Trometamooli sisaldav ja samasuguse koostisega vaktsiin Comirnaty on olemas ka täiskasvanutele, kuigi seda Eestis veel ei kasutata.
Trometamool on abiaine, mis aitab hoida pH tasakaalu vajalikus vahemikus. Selle aine kogus vaktsiinis on väga väike ja uuringud on näidanud, et tänu sellele säilib vaktsiin külmkapis temperatuuril +2...+8ºC kauem. Kui me alguses teadsime, et Pfizeri vaktsiini võib sellistes tingimustes hoida väga lühikest aega, siis seda veidi muudetud koostisega vaktsiini võib säilitada külmikus temperatuuril +2...+8ºC kuni kümme nädalat.
Viimati uuendatud: 09.12.2021 18:02
Kas said vastuse oma küsimusele?
Ükski immuunreaktsioon ei saa kesta nii kaua. Vaktsiini koostisosad lagundatakse kiiresti ja viiakse kehast välja. Antigeeni tundmaõppimisel immuunsüsteemi poolt on algus ja lõpp. Vaktsiinide kõrvaltoimed tekivad reeglina mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist, väga harvadel juhtudel kuni mõne kuu jooksul pärast vaktsineerimist.
Viimati uuendatud: 08.12.2021 23:56
Kas said vastuse oma küsimusele?