Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.

Vaktsineerimine Eestis

Ava kõik vastused

Vaktsineerida saad:

  • oma perearstikeskuses;
  • haiglate vaktsineerimiskabinettides ja eratervishoiasutustes. Leia endale sobivaim koht ja aeg terviseportaalis aadressil www.terviseportaal.ee;
  • apteekides üle Eesti. Leia endale lähim apteek ja broneeri aeg veebilehelt vaktsineeriapteegis.ee.

Kui vajad COVID-19 vaktsineerimiseks täiendavat nõustamist, soovitame konsulteerida oma perearstiga või helistada perearsti nõuandetelefonile 1220 või 634 66 30. Kõnedele vastavad ööpäevaringselt meedikud. Nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).

Viimati uuendatud: 28.11.2023 15:31

Kas said vastuse oma küsimusele?

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab COVID-19 vastast tõhustusdoosi riskirühmadele, kuhu kuuluvad 60+ vanused ja riskihaigustega lapsed ning -täiskasvanud. Seda juhul, kui neil on viimasest vaktsineerimisest või COVID-19 läbipõdemisest möödunud enam kui kuus kuud või inimene ei ole siiani vaktsineeritud ja/või läbipõdenud. Riskirühma alla kuuluvad inimesed, kelle on näiteks immuunpuudulikkusega kulgevad seisundid, pahaloomulised kasvajad, HIV viirus, organisiirded, erinevad kopsu- ja südamehaigused, diabeet, rasvumus jne. Täpsema loetelu leiad pdf-dokumendist.

Riskirühmade-väliselt vaktsineeritakse COVID-19 vastu, kui tervishoiutöötaja hinnangul on see otstarbekas. Vaktsineerimissoovitused on kokkuvõtlikult kuvatud skeemil (pdf-dokument).

Hea teada! Tõhustusdoose enam ei loendata ja COVID-19 läbipõdemine on võrdsustatud ühe doosiga. See on kooskõlas ka Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ning Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) soovitustega ja erinevate riikide praktikaga.

Viimati uuendatud: 24.11.2023 13:52

Kas said vastuse oma küsimusele?

COVID-19 läbipõdemine on võrdsustatud ühe doosiga. Tõhustusdoosi saab teha, kui viimasest vaktsineerimisest või COVID-19 läbipõdemisest on möödunud enam kui kuus kuud.

  • Sel sügisel soovitab immunoprofülaktika ekspertkomisjon tõhustusdoosi riskirühmadele, kuhu kuuluvad 60+ vanused ja riskihaigustega lapsed ning täiskasvanud. Riskirühma loetakse inimesed, kelle on näiteks immuunpuudulikkusega kulgevad seisundid, pahaloomulised kasvajad, HIV viirus, organisiirded, erinevad kopsu- ja südamehaigused, diabeet, rasvumus jne. Täpsema loetelu leiad pdf-dokumendist.
  • Inimesed, kes ei kuulu riskirühma, võivad end COVID-19 vastu vaktsineerida, kui tervishoiutöötaja hinnangul on see otstarbekas.

Viimati uuendatud: 06.09.2023 11:46

Kas said vastuse oma küsimusele?

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab COVID-19 vastu vaktsineerida lapsi ja noori, kes kuuluvad riskirühma. Riskirühma kuuluvad alaealised, kellel on krooniline kopsu-, südame-, neeru-, maksa- või neuroloogiline haigus, rasvumus, diabeet, immuunpuudulikkus, raske geneetiline / metaboolne haigus või muud kaasuvad haigused ja seisundid raviarsti soovitusel. Samuti loetakse riskirühmaks hooldekodudes elavad, eelkõige raske närvisüsteemi kahjustusega lapsed. Risikrühmade loetelu leiad pdf-dokumendist.

  • Viieaastaseid ja vanemaid varasemalt COVID-19 vaktsineeritud ja/või COVID-19 põdenud riskirühma lapsi vaktsineeritakse ühe doosiga alates kuue kuu möödumisest viimasest vaktsiinidoosist või koroona läbipõdemisest. 
  • Viieaastaseid ja vanemaid varasemalt COVID-19 vastu vaktsineerimata ja/või COVID-19 mitte põdenud riskirühma lapsi vaktsineeritakse kahe doosi vastavale vanuserühmale sobiva vaktsiiniga. 
  • Kuue kuu kuni nelja-aastaseid varasemalt COVID-19 vastu vaktsineeritud või COVID-19 läbi põdenud riskirühma lapsi vaktsineeritakse ühe vaktsiinidoosiga alates kuue kuu möödumisest viimasest vaktsiinidoosist või koroona läbipõdemisest, kui arst peab vaktsineerimist vajalikuks.
  • Kuue kuu kuni nelja-aastaseid varasemalt COVID-19 vastu vaktsineerimata või COVID-19 mitte põdenud riskirühma lapsi vaktsineeritakse kolme doosi vastavale vanuserühmale sobiva vaktsiiniga, kui arst peab vaktsineerimist vajalikuks.

Alla 18-aastastele saab terviseportaalis terviseportaal.ee aja broneerida lapsevanem või ametlik hooldaja. Vaktsineerimisvõimaluste kohta saad küsida ka oma perearstilt.

Viimati uuendatud: 27.11.2023 14:47

Kas said vastuse oma küsimusele?

Puukentsefaliidivastane vaktsiin (nn puugivaktsiin):

  • COVID-19 vaktsiini ja puukentsefaliidivastase vaktsiini vahele peaks jääma 14 päeva.

Gripivaktsiin:

  • COVID-19 vaktsiini ja gripivaktsini vahele kindlat ajavahemikku jätma ei pea. Vaktsiinid võib teha ka samal päeval, aga võimalike reaktsioonide tuvastamiseks tuleks need süstida erinevatesse käsivartesse.

Viimati uuendatud: 23.09.2021 15:03

Kas said vastuse oma küsimusele?

Jah, kui inimene ei saa meditsiinilistel põhjustel vaktsineerida ehk tal esineb vastunäidustus vaktsineerimisele (nt tal on anafülaksia ehk tugev allergiline reaktsioon mõnele vaktsiini koostisainele, varem esinenud kapillaaride lekke sündroom vms), saab arst väljastada vastava tõendi. COVID-19 vaktsineerimise vastunäidustuse tuvastab arst ja dokumenteerib rahvusvahelise haiguste klassifikatsiooni (RHK-10) koodiga, mille alusel saab ta väljastada paberil tõendi.

Tuleb tähele panna, et mainitud arstitõend kehtib vaid siseriiklikult, välisriigis tuleb lähtuda sealsetest piirangutest ja nõuetest. Tungivalt on inimestel, kes ei saa end meditsiinilistel põhjustel vaktsineerida soovitatav kasutada nakkusohu vähendamiseks isikukaitsevahendeid, näiteks FFP2 või FFP3 respiraatorit.

Viimati uuendatud: 14.03.2022 22:36

Kas said vastuse oma küsimusele?

Vaktsineerimise kohta leiab infot lehelt vaktsineeri.ee.

Kui teil pole perearsti, aga vajate COVID-19 vaktsineerimise osas täiendavat nõustamist või on teil küsimusi, saate helistada nõuandetelefonile 1220 (välismaalt helistades +372 634 6630). Kõnedele vastavad ööpäevaringselt meedikud. Nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).

Viimati uuendatud: 24.11.2023 14:33

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kehtiv vaktsineerimis- või läbipõdemistõend ei ole aluseks välisriiki reisimiseks. Reisides tuleb arvestada sihtriigi nõuetega sisenemisel ning kohapeal kehtivate piirangutega. Info teistesse riikidesse sisenemise tingimuste kohta (sh viisanõuded jm) leiad Reisi Targalt veebilehelt.

Viimati uuendatud: 30.11.2023 12:25

Kas said vastuse oma küsimusele?

Jah, vaktsineerimine on Eestis vabatahtlik ning sama kehtib ka COVID-19 vastase vaktsineerimise puhul.

Viimati uuendatud: 24.11.2023 14:35

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui vaktsineerimine viiakse läbi perearsti juures, siis annab perearst vaktsineeritule soovi korral ka paberkandjal immuniseerimispassi.

Paljudel inimestel on immuniseerimispassid juba eelnevalt olemas. Nendel palume see kindlasti vaktsineerimisele kaasa võtta.

Viimati uuendatud: 10.08.2021 16:38

Kas said vastuse oma küsimusele?

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.