Eestis väljastatakse EL digitaalset COVID läbipõdemise tõendit ainult Eestis tehtud positiivse PCR testi või professionaalseks kasutuseks mõeldud antigeeni kiirtesti tulemuse põhjal, mille kohta on patsiendiportaalis olemas märge.
Viimati uuendatud: 18.03.2022 16:37
Kas said vastuse oma küsimusele?
Ei saa. Välisriigis tehtud vaktsineerimise põhjal Eestis EL COVIDi tõendit väljastada ei ole võimalik.
Teises riigis väljastatud tõend peab olema ladina või slaavi tähestikus, eesti, vene või inglise keeles.
Viimati uuendatud: 20.01.2022 16:35
Kas said vastuse oma küsimusele?
Nn kolmandate ehk lisa- või tõhustusdooside saamise järel ükski COVIDi vaktsineerimistõend ise automaatselt ei uuene. Peale täiendavat doosi saad uue tõendi luua ise patsiendiportaalis digilugu.ee ja kasutusele võtta.
Eestis küll hetkel COVIDi tõendi kontrollinõuet ei ole, küll aga võib vaktsineerimistõend olla vajalik reisimisel ja sihtriigis erinevatest tegevustest osavõtmiseks.
Oluline! Kui täiendav doos oli sinu teine doos (nt oled varasemalt vaktsineeritud Jansseniga või COVID-19 läbi põdenud ja saanud ühe doosi vaktsiini) ja oled loonud tõendi enne 1. veebruari 2022: Loo patsiendiportaalis digilugu.ee uus immuniseerimistõend, et saada sinna viide tõhustusdoosile. Kui jätad tõendi uuendamata, võivad kontrollrakendused ekslikult lugeda 2/2 märkega tõendi kehtivuseks üheksa kuud aasta asemel. Uuendatud tõendil tähistatakse tõhustusdoosi märkega 2/1.
Tõendit peavad uuendama need, kes on saanud:
Kuidas tõendit uuendada?
Lisa- ja tõhustusdoosi tõendite kasutamine välismaal
Viimati uuendatud: 14.03.2022 22:31
Kas said vastuse oma küsimusele?
COVIDi tõendi kehtivust on igal inimesel võimalik ise kontrollida minnes aadressile kontroll.digilugu.ee ja skaneerides seal oma tõendil olev QR-kood.
Antud aadressil on võimalik ka enne reisimist kontrollida tõendi vastavust sihtriigi reeglitega, aga seda vaid juhul, kui sihtriik on oma reeglid rakenduses kättesaadavaks teinud.
Oluline! Reisimiseks soovitame kõigil luua endale uued vaktsineerimistõendid, sest enne 20. oktoobrit 2021 loodud tõendid hakkavad detsembris järjest oma tehnilist kehtivust kaotama. See tähendab, et piiriületusel need enam ei kehti. Uue tõendi saab luua patsiendiportaalis digilugu.ee.
Viimati uuendatud: 22.11.2021 16:23
Kas said vastuse oma küsimusele?
Eestis ei ole siseriiklikult COVIDi tõendi kontrollimine kohustuslik. Küll aga tuleb reisimisel silmas pidada nii sihtriigi piiranguid kui ka Eestisse saabudes lähteriigi riskitasemest tulenevaid nõudeid. Riikide ohutasemeid uuendatakse regulaarselt lehel kriis.ee. Ülevaate teistes riikides kehtivatest kontrollmeetmetest leiab Välisministeeriumi reisiportaalist reisitargalt.vm.ee.
Vaktsineerimis- ehk immuniseerimistõend
Täisealised (18+)
Alaealised (vanus alla 18)
Hea teada! Kui noor saab tõendi kehtivuse jooksul täisealiseks, siis talle hakkavad kehtima täiskasvanu reeglid ehk hetkest, kui inimene saab 18-aastaseks, kehtib tema esmase vaktsineerimise tõend üheksa kuud.
Läbipõdemistõend
Viimati uuendatud: 11.04.2022 12:15
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui inimesel ei ole Eesti isikukoodi (nt välismaalased, välistudengid jne), aga on siin COVID-19 vastu vaktsineeritud või teinud PCR testi, saab EL COVIDi tõendit taotleda Sotsiaalkindlustusametist.
COVIDi tõendi saamiseks tuleb pöörduda lähimasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning esitada isikut tõendav dokument (soovitatavalt sama, mida kasutati vaktsineerides või testi tehes).
Viimati uuendatud: 15.11.2021 09:52
Kas said vastuse oma küsimusele?
Euroopa Liidu (EL) digitaalne COVIDi tõend võimaldab Eestis koroonaviiruse vastu vaktsineeritutel, negatiivse testi andnutel või COVID-19 läbipõdenutel (positiivse COVID-19 PCR testi alusel) seda tõestada patsiendiportaalis www.digilugu.ee oleva info põhjal.
EL COVIDi digitõendit saab kasutada kõikides Euroopa Liikmesriikides vastavalt kehtivatele nõuetele (nt reisimisel, tegevustes osalemiseks jne).
Tõendi saad endale patsiendiportaalis ise luua: vaata juhendit.
Viimati uuendatud: 15.03.2022 00:00
Kas said vastuse oma küsimusele?
Ei ole kohustuslik. Digitaalse COVID tõendi eesmärk on pakkuda lahendust, mis võimaldab Eestis koroonaviiruse vastu vaktsineeritutel, negatiivse testi andnutel või COVID-19 läbipõdenutel (positiivse COVID-19 PCR testi alusel) seda tõestada patsiendiportaalis www.digilugu.ee oleva info põhjal.
Viimati uuendatud: 08.10.2021 10:28
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui inimesel ei ole võimalik tehnilistel põhjustel kodus patsiendiportaali siseneda ja tõendit luua või puudub tõendi välja printimise võimalus, saab pöörduda näiteks kohalikku raamatukogusse. See eeldab aga toimiva ID-kaardi ja paroolide olemasolu. Vajadusel saab inimest aidata ka kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja.
Kui takistuseks osutub ID-kaardi paroolide aegumine või on need paroolid sootuks kadunud, saab Politsei- ja Piirivalveameti esindusest taotleda uue kasutajatunnuse ja salasõna. See teenus maksab 5 eurot.
Eestlased ja Eesti isikukoodi omavad välismaalased, kes ei saa endale ise patsiendiportaalis EL COVID tõendeid luua, selleks avalduse esitada kõigis Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktides. Sotsiaalkindlustusametisse pöörduvatel inimestel peab tõendi loomiseks olema Eesti isikukood ja isikut tõendav dokument. Kõik tõendi soovijad saavad juba eelnevalt täita avalduse (DOCX) ja selle välja printida. Avaldus tuleb viia sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile. Kuigi vaktsineerimistõendi saab luua ka juba peale üht vaktsineerimist, siis selleks, et osaleda Eestis erinevatel üritustel, peab vaktsineerimiskuur olema lõpetatud. Teenus on kõigile tasuta. Täpsem info Sotsiaalkindlustusameti kodulehel.
Viimati uuendatud: 26.08.2021 00:22
Kas said vastuse oma küsimusele?
Haiguse läbipõdemine on nakkusohutuse tõestamiseks piisav, kui positiivse testitulemuse (tervishoiuteenuse osutaja juurest tehtud PCR test või professionaalseks kasutuseks mõeldud antigeeni kiirtest) saamisest on möödas vähem kui 180 päeva. See tähendab, et COVID-19 läbipõdemistõend kehtib kuus kuud.
Kui läbipõdemistõend hakkab aeguma, tuleks end vaktsineerida: Teadusnõukoja liikme ja Tartu ülikooli matemaatilise statistika professori Krista Fischeri juuli ja augusti nakatumisnäitajate põhjal tehtud arvutuste kohaselt on neil, kes on haiguse läbi põdenud ja end seejärel vaktsineerinud, 20 korda väiksem tõenäosus uuesti nakatuda.
Koroonahaiguse läbipõdenuid soovitatakse vaktsineerida ühe doosiga kuuendal kuul pärast tervenemist. Seejärel saab vaktsineerimiskuuri lugeda lõpetatuks ning maksimaalse kaitse saavutamisel hakkab kehtima vaktsineerimistõend. Maksimaalse kaitse saavutamine on vaktsiiniti erinev: Pfizer-BioNTech Comirnaty 7 päeva peale teist doosi, Spikevax (Moderna) 14 päeva peale teist doosi, Vaxzevria (AstraZeneca) 15 päeva peale teist doosi ja Janssen (Johnson & Johnson) 14 päeva peale ühte doosi.
Tasub silmas pidada, et digitaalsetel COVID tõenditel ei muutu staatus automaatselt, vaid tõendid tuleb uuesti luua, kui tervishoiuteenuse osutaja on patsiendiportaali digilugu.ee sisestanud uue info. Juhul, kui loodud COVID tõendil oleva info osas on küsimusi, saab abi Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse kasutajatoe telefonilt +372 794 3943 (7.00-22.00) või elektronposti aadressilt abi@tehik.ee.
Viimati uuendatud: 18.03.2022 16:40
Kas said vastuse oma küsimusele?
Eestlased ja Eesti isikukoodi omavad välismaalased, kel ei ole võimalik tehnilistel põhjustel patsiendiportaali siseneda või kes ei saa endale ise patsiendiportaalis EL COVID tõendeid luua, saavad selleks avalduse esitada kõigis Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktides.
Sotsiaalkindlustusametisse pöörduvatel inimestel peab tõendi loomiseks olema:
Kõik tõendi soovijad saavad juba eelnevalt täita avalduse (DOCX) ja selle välja printida. Eelnevalt või kohapeal täidetud avaldus tuleb esitada sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile. Kuigi vaktsineerimistõendi saab luua ka juba peale üht vaktsineerimist, siis selleks, et osaleda Eestis erinevatel üritustel ja tegevustes, peab vaktsineerimiskuur olema lõpetatud. Teenus on kõigile tasuta. Täpsem info Sotsiaalkindlustusameti kodulehel.
Kui inimesel puudub tõendi välja printimise või nutiltelefonis kuvamise võimalus, saab pöörduda näiteks ka kohalikku raamatukogusse. See eeldab aga toimiva ID-kaardi ja paroolide olemasolu. Vajadusel saab inimest aidata ka kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja.
Kui ID-kaardi paroolid on aegunud või kadunud, saab Politsei- ja Piirivalveameti esindusest taotleda uue kasutajatunnuse ja salasõna. Teenus maksab 5 eurot.
Viimati uuendatud: 23.09.2021 14:41
Kas said vastuse oma küsimusele?
Tõendite kontrollimiseks on igal tõendil kaks QR-koodi: üks (pisem) viib kontrollimiseks mõeldud veebilehele ja teise (suurema) QR-koodi abil saab kontrollida tõendil olevate andmete õigsust ja autentsust.
Tõendeid saab kontrollida veebilehel kontroll.digilugu.ee oleva QR-koodi skaneerimise rakenduse abil (tavapäraste QR-lugeritega seda teha ei saa).
Lahendus võimaldab hinnata tõendi ehtsust ning vastavust hetkel Eestis kehtivatele nõuetele. Kontrollijale kuvatakse skaneerimisel kolme värvi: roheline (tõend kehtib), oranž (tõendil olev info ei vasta Eestis kehtivatele tingimustele või vajab lisaandmete kontrollimist, nt vanus) ja punane (tõendi tehniline viga, tõend ei kehti).
Kontrollirakendus näitab, kas:
Soovi korral saab Eesti veebilehel kontrollida oma tõendi vastavust ka valitud teistes Euroopa Liidu riikides kehtivatele nõuetele. Riikide hulk täieneb jooksvalt.
Rohkem infot: EL COVID tõendite kontrollimise juhend
Viimati uuendatud: 11.04.2022 13:58
Kas said vastuse oma küsimusele?
Info on tõenditel kolmes keeles – eesti, inglise ja vene.
Viimati uuendatud: 05.06.2021 22:55
Kas said vastuse oma küsimusele?
Ees-ja perekonnanimi ja sünniaeg.
Viimati uuendatud: 05.06.2021 23:04
Kas said vastuse oma küsimusele?
Üks QR-kood on mugavalt kindlale kontrollimise veebilehele jõudmiseks ja teine QR-kood, mille kaudu saab kontrollida tõendil olevate andmete õigsust ja tõendi autentsust.
Viimati uuendatud: 05.06.2021 22:56
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kontrollimise veebileht kontroll.digilugu.ee on mõeldud digitaalse COVID tõendi kehtivuse kontrollimiseks, nt piiriületusel.
Soovi korral saab kontrollrakendusega kontrollida oma tõendi vastavust ka valitud teistes Euroopa Liidu riikides kehtivatele nõuetele. Riikide hulk täieneb jooksvalt.
Rohkem infot: EL COVID tõendite kontrollimise juhend
Viimati uuendatud: 15.03.2022 00:03
Kas said vastuse oma küsimusele?
Ei hakka. Tõendite kontrollimiseks lõi Euroopa Komisjon vajaliku infrastruktuuri (EU Gateway), mille kaudu liidestatakse riiklikud süsteemid. Isikuandmeid (sh terviseandmeid) piiriiüleselt ei vahetata ja EL tasandil neid andmeid ei koguta. Isikuandmeid sisaldab üksnes isiku enda valduses olev tõend.
Viimati uuendatud: 05.06.2021 23:02
Kas said vastuse oma küsimusele?
Iga digitaalne EL COVID tõend sisaldab digitaalselt allkirjastatud QR-koodi, mis sisaldab asjakohast teavet tõendi kohta. Digitaalallkiri luuakse allkirjastaja krüptograafilise privaatvõtme ja usaldusväärse asutuse (Eestis TEHIK – Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus) avaliku võtme abil.
Iga Euroopa Liidu liikmesriigil on oma tõendite kontrollimise lahendus, nt veebi- või mobiilirakendus, mille abil saab sihtriigis tõendi autentsust kontrollida. Kui tõendi omanik esitab oma tõendi mõnes teises liikmesriigis, saab selle väljaandnud liikmesriigi avaliku võtme abil kontrollida selle ehtsust, terviklikkust ja kehtivust, kuna seda võtit vahetatakse ELi keskse värava (EU Gateway) kaudu.
Eestis on selleks veebileht kontroll.digilugu.ee, mis võimaldab kontrollida tõendi ehtsust ning vastavust hetkel Eestis kehtivatele nõuetele. Kontrollijale kuvatakse kolme värvi: roheline (tõend kehtib), oranž (tõendil olev info ei vasta Eestis kehtivatele vaktsineerimis- või läbipõdemistingimustele) ja punane (tõendi tehniline viga, tõend ei kehti).
Soovi korral saab Eesti veebilehel kontrollida oma tõendi vastavust ka valitud teistes Euroopa Liidu riikides kehtivatele nõuetele. Riikide hulk täieneb jooksvalt.
Rohkem infot: EL COVID tõendite kontrollimise juhend
Viimati uuendatud: 15.10.2021 11:09
Kas said vastuse oma küsimusele?
Tõendil olevat QR-koodi ei saa lugeda tavapärase QR-koodi lugemise rakendusega, vaid see vajab Euroopa Liidu tingimustele vastavat QR-koodi lugemise rakendust. Soovi korral saab inimene ise oma tõendi kehtivuses veenduda veebilehel kontroll.digilugu.ee oleva veebilahenduse abil. Kontrollijale kuvatakse kolme värvi: roheline (tõend kehtib), oranž (tõendil olev info ei vasta Eestis kehtivatele vaktsineerimis- või läbipõdemistingimustele) ja punane (tehniline viga ja/või tõend ei kehti).
Viimati uuendatud: 07.09.2021 21:04
Kas said vastuse oma küsimusele?
Tõend ei ole aluseks välisriiki reisimiseks, vaid võib tulenevalt sihtriigi nõuetest anda vabastuse teatud piirangutest, mille riik on kehtestanud (nt eneseisolatsioon). Reisides tuleb alati arvestada sihtriigi nõuetega sisenemisel/isolatsioonikohustuste määramisel. Lisaks tuleb arvestada piirangutega, mida seavad transpordiettevõtted oma transiitreisijatele. Info teistesse riikidesse sisenemise tingimuste kohta leiad Välisministeeriumi Reisi Targalt veebilehelt.
Viimati uuendatud: 05.06.2021 23:02
Kas said vastuse oma küsimusele?
Tõend ei garanteeri eneseisolatsioonivabastust. Reisides tuleb arvestada võimalike piirangutega sihtriigis. Info teistesse riikidesse sisenemise tingimuste kohta leiad Välisministeeriumi Reisi Targalt veebilehelt.
Viimati uuendatud: 05.06.2021 23:02
Kas said vastuse oma küsimusele?
Enne reisile minemist tuleb tutvuda sihtriigi nõuetega riiki sisenemisel ja isolatsioonikohustusest vabastamisel. Lisaks tuleb arvestada piirangutega, mida seavad transpordiettevõtted oma transiitreisijatele.
Tuleb arvestada, et kuigi immuniseerimise tõendit saab luua kohe pärast esimese doosiga immuniseerimist, ei pruugi ühe doosiga vaktsineerimine (kahedoosilise vaktsiini puhul) sihtriigis kaasa tuua soovitud erisusi ega vabastusi.
Lisaks tuleb veenduda, millised on sihtriigi nõuded vaktsineerimise immuunsuse tekkimisele ehk millal loetakse sihtriigis vaktsineerimiskuur lõpetatuks või immuunsus saavutatuks. Näiteks võib olla olukord, kus eneseisolatsioonist vabastuseks peab kahedoosilise vaktsiini teisest doosi manustamisest olema möödunud teatud arv ööpäevi. Samuti ka negatiivse testitulemuse puhul tuleb arvestada, et ka selle käsitlus võib riikides erineda.
Info teistesse riikidesse sisenemise tingimuste kohta leiad Välisministeeriumi Reisi Targalt veebilehelt.
Viimati uuendatud: 05.06.2021 23:02
Kas said vastuse oma küsimusele?
12-aastastel lastel ja vanematel tuleb avalikes siseruumides kanda kaitsemaski, välja arvatud juhul, kui tegevus seda ei võimalda (nt vahetul sportimisel, kokkupuutel veega, süües-juues jne). Eelistatud on meditsiiniline või sellega võrdsustatud mask (nt FFP1-3 mask või N95 respiraator), mis tõkestab tõhusalt koroonaviiruse edasikandumist. Maskina ei lähe arvesse sall, torusall, krae, visiir või muu ese, mis ei ole selgelt mõeldud kaitsemaskina kandmiseks.Väliüritustel ja õues toimuvatel tegevustel COVIDi tõendit kontrollima ei pea ei lastel, noortel ega täiskasvanutel.
Üritusele tuleb minna tervena. Haigena, haigustunnustega või ka eneseisolatsioonis olles peab jääma koju.
Viimati uuendatud: 14.03.2022 23:28
Kas said vastuse oma küsimusele?