EL digitaalsed COVIDi tõendid

Ava kõik vastused

Eestis väljastatakse EL digitaalset COVID läbipõdemise tõendit ainult Eestis tehtud positiivse PCR testi või professionaalseks kasutuseks mõeldud antigeeni kiirtesti tulemuse põhjal, mille kohta on patsiendiportaalis olemas märge.

 • Kui põdesid COVIDi läbi mõnes Euroopa Liidu (EL) riigis, siis tulenevalt digitõendite määrusest on välisriigil kohustus väljastada selle kohta EL digitaalne läbipõdemise tõend, mida saad kasutada samamoodi nagu Eestis väljastatud tõendeid.
 • Kui EL riik siiski keeldub digitõendi väljastamisest, anna sellest teada Välisministeeriumile.
 • Lisaks Euroopa Liidu riikidele on mitmed riigid väljaspool Euroopat liitunud digitõendite raamistikuga ning väljastavad ka ise samadele nõuetele vastavaid tõendeid. Lisainfo liitunud riikide kohta leiad veebiaadressilt ec.europa.eu.
 • Enne reisile minekut veendu, millised on konkreetse sihtriigi ja transiitriikide nõuded: reeglid riiki sisenemiseks ning kontrollitud tegevustes osalemiseks (nt restoran, muuseum jne) võivad erineda. Samuti tasub enne reisile minekut veenduda, kas siht- või transiitriik on kehtestanud testimise nõude. Kokkuvõtte välisriikides kehtivatest nõuetest leiad reisitargalt.vm.ee.

Viimati uuendatud: 18.03.2022 16:37

Kas said vastuse oma küsimusele?

Ei saa. Välisriigis tehtud vaktsineerimise põhjal Eestis EL COVIDi tõendit väljastada ei ole võimalik.

 • Kui oled vaktsineeritud välismaal, saad oma vaktsineeritust tõestada välisriigis saadud immuniseerimistõendiga. Eesti tunnustab kõiki neid vaktsineerimisi, mida tunnustab inimese lähtekohariik (sealhulgas ka nt Sputnik V, Sputnik Lite'i, Sinovaci, Sinopharmi jne vaktsineerimiskuurid).

Teises riigis väljastatud tõend peab olema ladina või slaavi tähestikus, eesti, vene või inglise keeles.

Viimati uuendatud: 20.01.2022 16:35

Kas said vastuse oma küsimusele?

COVIDi tõendi kehtivust on igal inimesel võimalik ise kontrollida minnes aadressile kontroll.digilugu.ee ja skaneerides seal oma tõendil olev QR-kood.

Antud aadressil on võimalik ka enne reisimist kontrollida tõendi vastavust sihtriigi reeglitega, aga seda vaid juhul, kui sihtriik on oma reeglid rakenduses kättesaadavaks teinud.

Oluline! Reisimiseks soovitame kõigil luua endale uued vaktsineerimistõendid, sest enne 20. oktoobrit 2021 loodud tõendid hakkavad detsembris järjest oma tehnilist kehtivust kaotama. See tähendab, et piiriületusel need enam ei kehti. Uue tõendi saab luua patsiendiportaalis digilugu.ee.

Viimati uuendatud: 22.11.2021 16:23

Kas said vastuse oma küsimusele?

Eestis ei ole siseriiklikult COVIDi tõendi kontrollimine kohustuslik. Küll aga tuleb reisimisel silmas pidada nii sihtriigi piiranguid kui ka Eestisse saabudes lähteriigi riskitasemest tulenevaid nõudeid. Riikide ohutasemeid uuendatakse regulaarselt lehel kriis.ee. Ülevaate teistes riikides kehtivatest kontrollmeetmetest leiab Välisministeeriumi reisiportaalist reisitargalt.vm.ee.

Vaktsineerimis- ehk immuniseerimistõend

Täisealised (18+)

 • Täiskasvanute esmase vaktsineerimiskuuri läbimist kinnitav tõend kehtib üheksa kuud ehk 270 päeva viimasest süstist. Manustamise kordsuseks on tõendile üldjuhul märgitud 1/1 (ühedoosiline vaktsiin või üks süst koos läbipõdemisega) või 2/2.
 • Tõhustusdoosiga vaktsineerimise tõendil hetkel maksimaalset kehtivusaega ei ole ehk tõhustusdoosi tõend kehtib tähtajatult sõltumata tõhustusdooside arvust. Manustamise kordsuseks on tõendile üldjuhul märgitud 4/4, 3/3 või 2/1.
  • Oluline! Kui tõhustussüst oli sinu teine doos ja lõid tõendi enne 01.02.2022, pead patsiendiportaalis digilugu.ee oma tõendit uuendama, et saada sinna viide tõhustusdoosile. Vastasel korral võivad kontrollrakendused ekslikult lugeda 2/2 märkega tõendi kehtivuseks üheksa kuud, mitte aasta nagu ette nähtud. Tõendit peavad uuendama need, kes on saanud kaks ühedoosilist vaktsiini (nt üks doos Jansseni + tõhustusdoos) või ühe doosi vaktsiini, haiguse läbi põdenud ning seejärel teinud tõhustusdoosi. Peale tõendi uuendamist märgitakse tõendile manustamise kordsuseks 2/1.

Alaealised (vanus alla 18)

 • Kuni 18-aastaste laste ja noorte vaktsineerimistõend kehtib tähtajatult, sealjuures ka Euroopa Liidus piiriületusel (alates 12.04.2022). Esmase vaktsineerimiskuuri puhul on manustamise kordsuseks tõendile üldjuhul märgitud 1/1 või 2/2.
 • Lähikontakti korral koroonaviirusesse nakatunuga on vaktsineeritud alaealised karantiinist vabastatud üheksa kuud ehk 270 päeva viimasest süstist.

Hea teada! Kui noor saab tõendi kehtivuse jooksul täisealiseks, siis talle hakkavad kehtima täiskasvanu reeglid ehk hetkest, kui inimene saab 18-aastaseks, kehtib tema esmase vaktsineerimise tõend üheksa kuud.

Läbipõdemistõend

 • Läbipõdemise tõend kehtib 180 päeva alates positiivse SARS-COV-2 PCR testitulemuse andmisest. Tõendi pikendamine võimalik ei ole.
  • Oluline! EL COVID läbipõdemise tõendi saab patsiendiportaalis www.digilugu.ee luua SARS-COV-2 positiivsest PCR-testi proovi andmisest 11. päeval (eelnevad 10 päeva loetakse kehtivusaja sisse). Oluline roll on kellaajal: et tõendit luua, peab testimisest olema möödunud vähemalt 11 x 24 tundi ning mitte rohkem kui 180 päeva. (Alates 12.04.2022) Kui põete koroonat korduvalt, saab patsiendiportaalis luua läbipõdemistõendi viimase läbipõdemise alusel, kui vahe kahe läbipõdemise algust kinnitava positiivse testi vahel on vähemalt 60 päeva.

Viimati uuendatud: 10.02.2023 13:25

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui inimesel ei ole Eesti isikukoodi (nt välismaalased, välistudengid jne), aga on siin COVID-19 vastu vaktsineeritud või teinud PCR testi, saab EL COVIDi tõendit taotleda Sotsiaalkindlustusametist.

COVIDi tõendi saamiseks tuleb pöörduda lähimasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning esitada isikut tõendav dokument (soovitatavalt sama, mida kasutati vaktsineerides või testi tehes).

Viimati uuendatud: 15.11.2021 09:52

Kas said vastuse oma küsimusele?

Euroopa Liidu (EL) digitaalne COVIDi tõend võimaldab Eestis koroonaviiruse vastu vaktsineeritutel, negatiivse testi andnutel või COVID-19 läbipõdenutel (positiivse COVID-19 PCR testi alusel) seda tõestada patsiendiportaalis www.digilugu.ee oleva info põhjal.

EL COVIDi digitõendit saab kasutada kõikides Euroopa Liikmesriikides vastavalt kehtivatele nõuetele (nt reisimisel, tegevustes osalemiseks jne).

Tõendi saad endale patsiendiportaalis ise luua: vaata juhendit.

Viimati uuendatud: 15.03.2022 00:00

Kas said vastuse oma küsimusele?

Ei ole kohustuslik. Digitaalse COVID tõendi eesmärk on pakkuda lahendust, mis võimaldab Eestis koroonaviiruse vastu vaktsineeritutel, negatiivse testi andnutel või COVID-19 läbipõdenutel (positiivse COVID-19 PCR testi alusel) seda tõestada patsiendiportaalis www.digilugu.ee oleva info põhjal.

Viimati uuendatud: 08.10.2021 10:28

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui inimesel ei ole võimalik tehnilistel põhjustel kodus patsiendiportaali siseneda ja tõendit luua või puudub tõendi välja printimise võimalus, saab pöörduda näiteks kohalikku raamatukogusse. See eeldab aga toimiva ID-kaardi ja paroolide olemasolu. Vajadusel saab inimest aidata ka kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja.

Kui takistuseks osutub ID-kaardi paroolide aegumine või on need paroolid sootuks kadunud, saab Politsei- ja Piirivalveameti esindusest taotleda uue kasutajatunnuse ja salasõna. See teenus maksab 5 eurot.

Eestlased ja Eesti isikukoodi omavad välismaalased, kes ei saa endale ise patsiendiportaalis EL COVID tõendeid luua, selleks avalduse esitada kõigis Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktides. Sotsiaalkindlustusametisse pöörduvatel inimestel peab tõendi loomiseks olema Eesti isikukood ja isikut tõendav dokument. Kõik tõendi soovijad saavad juba eelnevalt täita avalduse (DOCX) ja selle välja printida. Avaldus tuleb viia sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile. Kuigi vaktsineerimistõendi saab luua ka juba peale üht vaktsineerimist, siis selleks, et osaleda Eestis erinevatel üritustel, peab vaktsineerimiskuur olema lõpetatud. Teenus on kõigile tasuta. Täpsem info Sotsiaalkindlustusameti kodulehel.

Viimati uuendatud: 26.08.2021 00:22

Kas said vastuse oma küsimusele?

Eestlased ja Eesti isikukoodi omavad välismaalased, kel ei ole võimalik tehnilistel põhjustel patsiendiportaali siseneda või kes ei saa endale ise patsiendiportaalis EL COVID tõendeid luua, saavad selleks avalduse esitada kõigis Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktides.

Sotsiaalkindlustusametisse pöörduvatel inimestel peab tõendi loomiseks olema:

 • Eesti isikukood ja isikut tõendav dokument
 • vaktsiin peab olema tehtud Eestis

Kõik tõendi soovijad saavad juba eelnevalt täita avalduse (DOCX) ja selle välja printida. Eelnevalt või kohapeal täidetud avaldus tuleb esitada sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile. Kuigi vaktsineerimistõendi saab luua ka juba peale üht vaktsineerimist, siis selleks, et osaleda Eestis erinevatel üritustel ja tegevustes, peab vaktsineerimiskuur olema lõpetatud. Teenus on kõigile tasuta. Täpsem info Sotsiaalkindlustusameti kodulehel.

Kui inimesel puudub tõendi välja printimise või nutiltelefonis kuvamise võimalus, saab pöörduda näiteks ka kohalikku raamatukogusse. See eeldab aga toimiva ID-kaardi ja paroolide olemasolu. Vajadusel saab inimest aidata ka kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja.

Kui ID-kaardi paroolid on aegunud või kadunud, saab Politsei- ja Piirivalveameti esindusest taotleda uue kasutajatunnuse ja salasõna. Teenus maksab 5 eurot.

Viimati uuendatud: 23.09.2021 14:41

Kas said vastuse oma küsimusele?

Tõendite kontrollimiseks on igal tõendil kaks QR-koodi: üks (pisem) viib kontrollimiseks mõeldud veebilehele ja teise (suurema) QR-koodi abil saab kontrollida tõendil olevate andmete õigsust ja autentsust.

Tõendeid saab kontrollida veebilehel kontroll.digilugu.ee oleva QR-koodi skaneerimise rakenduse abil (tavapäraste QR-lugeritega seda teha ei saa).

Lahendus võimaldab hinnata tõendi ehtsust ning vastavust hetkel Eestis kehtivatele nõuetele. Kontrollijale kuvatakse skaneerimisel kolme värvi: roheline (tõend kehtib), oranž (tõendil olev info ei vasta Eestis kehtivatele tingimustele või vajab lisaandmete kontrollimist, nt vanus) ja punane (tõendi tehniline viga, tõend ei kehti).

Kontrollirakendus näitab, kas:

 • vaktsineerimiskuur on lõpetatud (1/1, 2/2, tõhustusdoosi puhul 3/3, 2/1)
 • viimasest vaktsineerimisest on möödas vähemalt 14 päeva, Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty puhul seitse päeva
 • viimasest vaktsineerimisest on möödas täiskasvanutel esmase kuuri puhul kuni üheksa kuud, tõhustusdoosi puhul aasta. Alaealistel (vanus alla 18) kehtib vaktsineerimistõend piiramatult kuni täisealiseks saamiseni.
 • negatiivse tulemusega PCR testiproov on võetud viimase 72 tunni sees
 • negatiivse tulemusega kiirtesti proov on võetud viimase 48 tunni sees
 • positiivse tulemusega PCR testiproovi võtmise kuupäevast on möödas üle 11 päeva ja mitte rohkem kui 180 päeva (ehk inimene on viimase kuue kuu jooksul koroona läbi põdenud)
 • positiivse tulemusega professionaalseks kasutamiseks mõeldud antigeeni kiirtesti testiproovi võtmise kuupäevast on möödas üle 11 päeva ja mitte rohkem kui 180 päeva (ehk inimene on viimase kuue kuu jooksul koroona läbi põdenud)

Soovi korral saab Eesti veebilehel kontrollida oma tõendi vastavust ka valitud teistes Euroopa Liidu riikides kehtivatele nõuetele. Riikide hulk täieneb jooksvalt.

Rohkem infot: EL COVID tõendite kontrollimise juhend

Viimati uuendatud: 11.04.2022 13:58

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kontrollimise veebileht kontroll.digilugu.ee on mõeldud digitaalse COVID tõendi kehtivuse kontrollimiseks, nt piiriületusel.

Soovi korral saab kontrollrakendusega kontrollida oma tõendi vastavust ka valitud teistes Euroopa Liidu riikides kehtivatele nõuetele. Riikide hulk täieneb jooksvalt.

Rohkem infot: EL COVID tõendite kontrollimise juhend

Viimati uuendatud: 15.03.2022 00:03

Kas said vastuse oma küsimusele?

Iga digitaalne EL COVID tõend sisaldab digitaalselt allkirjastatud QR-koodi, mis sisaldab asjakohast teavet tõendi kohta. Digitaalallkiri luuakse allkirjastaja krüptograafilise privaatvõtme ja usaldusväärse asutuse (Eestis TEHIK – Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus) avaliku võtme abil.

Iga Euroopa Liidu liikmesriigil on oma tõendite kontrollimise lahendus, nt veebi- või mobiilirakendus, mille abil saab sihtriigis tõendi autentsust kontrollida. Kui tõendi omanik esitab oma tõendi mõnes teises liikmesriigis, saab selle väljaandnud liikmesriigi avaliku võtme abil kontrollida selle ehtsust, terviklikkust ja kehtivust, kuna seda võtit vahetatakse ELi keskse värava (EU Gateway) kaudu.

Eestis on selleks veebileht kontroll.digilugu.ee, mis võimaldab kontrollida tõendi ehtsust ning vastavust hetkel Eestis kehtivatele nõuetele. Kontrollijale kuvatakse kolme värvi: roheline (tõend kehtib), oranž (tõendil olev info ei vasta Eestis kehtivatele vaktsineerimis- või läbipõdemistingimustele) ja punane (tõendi tehniline viga, tõend ei kehti).

Soovi korral saab Eesti veebilehel kontrollida oma tõendi vastavust ka valitud teistes Euroopa Liidu riikides kehtivatele nõuetele. Riikide hulk täieneb jooksvalt.

Rohkem infot: EL COVID tõendite kontrollimise juhend

Viimati uuendatud: 15.10.2021 11:09

Kas said vastuse oma küsimusele?

Tõendil olevat QR-koodi ei saa lugeda tavapärase QR-koodi lugemise rakendusega, vaid see vajab Euroopa Liidu tingimustele vastavat QR-koodi lugemise rakendust. Soovi korral saab inimene ise oma tõendi kehtivuses veenduda veebilehel kontroll.digilugu.ee oleva veebilahenduse abil. Kontrollijale kuvatakse kolme värvi: roheline (tõend kehtib), oranž (tõendil olev info ei vasta Eestis kehtivatele vaktsineerimis- või läbipõdemistingimustele) ja punane (tehniline viga ja/või tõend ei kehti).

Viimati uuendatud: 07.09.2021 21:04

Kas said vastuse oma küsimusele?

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.