Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.

Fookuses

Ava kõik vastused

Vaktsineerimiseks saab aega broneerida:

  • digiregistratuuris aadressil www.digilugu.ee
  • apteegis: leia endale lähim apteek ja broneeri aeg veebilehelt vaktsineeriapteegis.ee
  • helistades kohaliku haigla või raviasutuse registratuuri*

Vanemaealiste ja riskirühmade vaktsineerimisega jätkavad ka perearstid.

Kui vajad COVID-19 vaktsineerimiseks täiendavat nõustamist, soovitame konsulteerida oma perearstiga või helistada perearsti nõuandetelefonile 1220 või 634 66 30. Kõnedele vastavad ööpäevaringselt meedikud. Nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).

Viimati uuendatud: 06.09.2023 13:59

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui kahtlustad haigestumist või oled oled COVID-19 positiivne, siis mistahes haigussümptomite korral püsi kodus. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni. Kui vähegi võimalik, lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada. Võimalusel tee koroonaviiruse test.

Kui kahtlustad haigestumist:

  • Võta vajadusel ühendust oma perearstiga. Perearst annab tervisenõu ning vajadusel vormistab ka töövõimetus- või hoolduslehe (nn haigusleht). Juhul, kui sa ei saa ühendust oma perearstiga, helista perearsti nõuandeliinile 1220 (+372 634 66 30). Kõnedele vastavad ööpäev läbi meedikud, nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).

Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud saavad sümptomite korral vajadusel võtta ühendust lähima perearstikeskusega. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub perearsti nimistusse või ei.

Testimine:

  • Eestis ei tehta enam koroonaviiruse kahtluse korral tasuta PCR-teste (sh ka eakatele ja riskirühmadele). SARS-CoV-2 PCR testimine jätkub edaspidi haiglates (nt kui haiguse diagnoosimine on vajalik raviotsuste tegemisel), aga mujal testimiseks on hetkel koroonaviiruse kahtluse korral piisav teha antigeeni kiirtest.
  • Kõigil on jätkuvalt võimalik ennast testida tasulistes PCR-testimispunktides (nt kui vajad EL COVID-19 tõendit), vaata tasuliste punktide infot SIIT

Kui oled haigestunud COVID-19sse:

  • Kui oled haigestunud, väldi kontakte teiste inimestega ja jää koju vähemalt kuni viieks päevaks (eeldusel, et viimasel päeval on sümptomite kadumisest möödas vähemalt 24 tundi). Jälgi perearsti soovitusi, nõuandeid koroonahaiguse koduseks raviks leiad ka Terviseameti juhendist. Kui sinu terviseseisund järsult halveneb, helista 112.
  • Teavita kindlasti oma lähikontaktseid. Lähikontaktsetel on soovitatav jääda vähemalt viieks päevaks eneseisolatsiooni ning jälgida oma tervist. Täpsemad juhised, kuidas lähikontakte määrata, leiad Terviseameti kodulehelt.

Kui sinu koroonatesti tulemus on positiivne, aga haigusnähte pole:

  • Püsi kodus vähemalt kuni viis päeva. Väldi kontakte teiste inimestega ning järgi käte- ja hingamisteede hügieeni.

Viimati uuendatud: 30.11.2022 09:22

Kas said vastuse oma küsimusele?

COVID-19 haigega lähikontaktis olles on soovitatav jääda vähemalt viieks päevaks isolatsiooni ning jälgida oma tervist. Eriti oluline on vältida kontakti koroonaviiruse riskirühma kuuluvate inimestega (olenemata nende vaktsineerimisstaatusest). Kui täielik isoleeritus ei ole võimalik, kanna kaitsemaski, mis katab tihedalt nina ja suu.

Isolatsioonipäevi arvestatakse lähikontakti toimumisest.

Hea teada: vajadusel on sümptomiteta lähikontaktsele võimalik väljastada arsti otsusel ka haigusleht kuni viieks päevaks.

Viimati uuendatud: 30.06.2022 15:37

Kas said vastuse oma küsimusele?

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.