Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.

Fookuses: COVID-19 vaktsineerimine, eneseisolatsioon, riigipiiri ületamine, isikukaitsevahendid

Ava kõik vastused

Viiruse leviku ja haigestumise vältimiseks, inimeste elu ja tervise kaitseks ning ühiskonna toimimise tagamiseks tuleb järgida kehtestatud piiranguid ja käitumisjuhiseid. Vabariigi Valitsus koostöös teadusnõukojaga hindab iganädalaselt nakatumisriski riigis ja kehtestab või leevendab meetmeid vastavalt riskitasemele.

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab riigiinfo telefonilt 1247. Välismaalt helistades +372 600 1247.


Kaitsemask on avalikes siseruumides ja ühistranspordis soovituslik

Avalikes siseruumides ja ühistranspordis on soovitatav maski. Eelistatud on meditsiiniline või sellega võrdsustatud mask (nt FFP1-3 mask või N95 respiraator), mis tõkestab koroonaviiruse edasikandumist tõhusalt.

Eelkõige puudutab see kaubandus- ja teenindusasutusi, muuseume, teatreid, kinosid, aga ka avalikke koosolekuid, üritusi jm, kus koos palju inimesi, kellega tavapäraselt kokku ei puututa.


Hoia distantsi ja desinfitseeri käsi

Desinfitseeri regulaarselt käsi ning rahvarohketes kohtades hoia võimalusel distantsi inimestega, kellega tavapäraselt kokku ei puutu.


Haigena püsi kodus

Inimesed, kellel on diagnoositud COVID-19, peavad alates sümptomite ilmnemisest (või positiivsest testitulemusest, kui sümptomid puuduvad) vähemalt viis päeva (eeldusel, et viimasel päeval on sümptomite kadumisest möödas minimaalselt 24 tundi) püsima oma kodus või püsivas viibimiskohas.


Lähikontaktsena jää eneseisolatsiooni

COVID-19 haigega kokku puutunud lähikontaktsel, kes ei ole vaktsineeritud või koroonat viimase kuue kuu jooksul läbi põdenud, on soovitatav jääda vähemalt viieks päevaks eneseisolatsiooni ning jälgida oma tervist. Eriti oluline on vältida kontakti koroonaviiruse riskirühma kuuluvate inimestega (olenemata nende vaktsineerimisstaatusest). Kui täielik isoleeritus ei ole võimalik, kanna kaitsemaski, mis katab tihedalt nina ja suu.

Viimati uuendatud: 14.07.2022 19:31

Kas said vastuse oma küsimusele?

Tasuta PCR-testimist võimaldatakse vanemaealistele ja koroonaviiruse riskirühmadele. Perearst suunab sind tasuta testimisele, kui sul on ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomid ja oled üle 60-aastane või kuulud oma haigusseisundi tõttu riskirühma (nt parkinsoni tõbi, insult viimase aasta jooksul, diabeet, krooniline bronhiit, astma, rasvumus, uneapnoe vms). Täpse nimekirja konkreetsetest haigustest, mille puhul saad saatekirjaga tasuta COVID-19 testimisele, leiad Terviseameti leheküljelt: www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus/testimine.

Kui sa ei kuulu ei oma vanuse või tervisliku seisundi tõttu riskirühma, tee koroonakahtluse korral kiirtest. Kui soovid positiivset tulemust tervise infosüsteemis fikseerida, võta ühendust oma perearstiga.

Kui vajad EL COVID-19 läbipõdemistõendit, saad minna tasulisse testimisse sobiva teenuspakkuja juurde: koroonatestimine.ee.

Viimati uuendatud: 02.05.2022 14:53

Kas said vastuse oma küsimusele?

Eestis ei ole siseriiklikult COVIDi tõendi kontrollimine kohustuslik. Küll aga tuleb reisimisel silmas pidada nii sihtriigi piiranguid kui ka Eestisse saabudes lähteriigi riskitasemest tulenevaid nõudeid. Riikide ohutasemeid uuendatakse regulaarselt lehel kriis.ee. Ülevaate teistes riikides kehtivatest kontrollmeetmetest leiab Välisministeeriumi reisiportaalist reisitargalt.vm.ee.

Vaktsineerimis- ehk immuniseerimistõend

Täisealised (18+)

 • Täiskasvanute esmase vaktsineerimiskuuri läbimist kinnitav tõend kehtib üheksa kuud ehk 270 päeva viimasest süstist. Manustamise kordsuseks on tõendile üldjuhul märgitud 1/1 (ühedoosiline vaktsiin või üks süst koos läbipõdemisega) või 2/2.
 • Peale tõhustusdoosi kehtib immuniseerimistõend 12 kuud ehk 365 päeva alates tõhustusdoosi saamise kuupäevast. Manustamise kordsuseks on tõendile üldjuhul märgitud 3/3 või 2/1.
  • Oluline! Kui tõhustussüst oli sinu teine doos ja lõid tõendi enne 01.02.2022, pead patsiendiportaalis digilugu.ee oma tõendit uuendama, et saada sinna viide tõhustusdoosile. Vastasel korral võivad kontrollrakendused ekslikult lugeda 2/2 märkega tõendi kehtivuseks üheksa kuud, mitte aasta nagu ette nähtud. Tõendit peavad uuendama need, kes on saanud kaks ühedoosilist vaktsiini (nt üks doos Jansseni + tõhustusdoos) või ühe doosi vaktsiini, haiguse läbi põdenud ning seejärel teinud tõhustusdoosi. Peale tõendi uuendamist märgitakse tõendile manustamise kordsuseks 2/1.

Alaealised (vanus alla 18)

 • Kuni 18-aastaste laste ja noorte vaktsineerimistõend kehtib tähtajatult, sealjuures ka Euroopa Liidus piiriületusel (alates 12.04.2022). Esmase vaktsineerimiskuuri puhul on manustamise kordsuseks tõendile üldjuhul märgitud 1/1 või 2/2.
 • Lähikontakti korral koroonaviirusesse nakatunuga on vaktsineeritud alaealised karantiinist vabastatud üheksa kuud ehk 270 päeva viimasest süstist.

Hea teada! Kui noor saab tõendi kehtivuse jooksul täisealiseks, siis talle hakkavad kehtima täiskasvanu reeglid ehk hetkest, kui inimene saab 18-aastaseks, kehtib tema esmase vaktsineerimise tõend üheksa kuud.

Läbipõdemistõend

 • Läbipõdemise tõend kehtib 180 päeva alates positiivse SARS-COV-2 PCR testitulemuse andmisest. Tõendi pikendamine võimalik ei ole.
  • Oluline! EL COVID läbipõdemise tõendi saab patsiendiportaalis www.digilugu.ee luua SARS-COV-2 positiivsest PCR-testi proovi andmisest 11. päeval (eelnevad 10 päeva loetakse kehtivusaja sisse). Oluline roll on kellaajal: et tõendit luua, peab testimisest olema möödunud vähemalt 11 x 24 tundi ning mitte rohkem kui 180 päeva. (Alates 12.04.2022) Kui põete koroonat korduvalt, saab patsiendiportaalis luua läbipõdemistõendi viimase läbipõdemise alusel, kui vahe kahe läbipõdemise algust kinnitava positiivse testi vahel on vähemalt 60 päeva.

Viimati uuendatud: 11.04.2022 12:15

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui sul on saatekiri, helistatakse sulle aja broneerimiseks testimise kõnekeskusest saatekirjade laekumise järjekorras. Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, soovitame ühendust võtta perearstiga, et kontrollida saatekirjal oleva telefoninumbri õigsust ning saatekirja edastamist. Kui telefoninumber saatekirjal on õige, pöörduge otse testimise kõnekeskuse poole (telefon +372 646 4848, avatud tööpäevadel 8-19, nädalavahetusel 10-18).

Hea teada:

 • Kui sul ei ole saatekirja tasuta testimisele (st sa ei kuulu oma vanuse või terviseseisundi tõttu riskirühma), tee koroonakahtluse korral võimalusel kiirtest.
 • Kui soovid positiivset tulemust tervise infosüsteemis fikseerida, võta ühendust oma perearstiga.
 • Kui vajad EL COVID-19 läbipõdemistõendit, saad minna tasulisse testimisse sobiva teenuspakkuja juurde: koroonatestimine.ee.

Viimati uuendatud: 30.06.2022 16:22

Kas said vastuse oma küsimusele?

Nn kolmandate ehk lisa- või tõhustusdooside saamise järel ükski COVIDi vaktsineerimistõend ise automaatselt ei uuene. Peale täiendavat doosi saad uue tõendi luua ise patsiendiportaalis digilugu.ee ja kasutusele võtta.

Eestis küll hetkel COVIDi tõendi kontrollinõuet ei ole, küll aga võib vaktsineerimistõend olla vajalik reisimisel ja sihtriigis erinevatest tegevustest osavõtmiseks.

Oluline! Kui täiendav doos oli sinu teine doos (nt oled varasemalt vaktsineeritud Jansseniga või COVID-19 läbi põdenud ja saanud ühe doosi vaktsiini) ja oled loonud tõendi enne 1. veebruari 2022: Loo patsiendiportaalis digilugu.ee uus immuniseerimistõend, et saada sinna viide tõhustusdoosile. Kui jätad tõendi uuendamata, võivad kontrollrakendused ekslikult lugeda 2/2 märkega tõendi kehtivuseks üheksa kuud aasta asemel. Uuendatud tõendil tähistatakse tõhustusdoosi märkega 2/1.

Tõendit peavad uuendama need, kes on saanud:

 • kaks ühedoosilist vaktsiini (nt üks doos Jansseni + tõhustusdoos)
 • ühe doosi vaktsiini, haiguse läbi põdenud ning seejärel teinud tõhustusdoosi

Kuidas tõendit uuendada?

 1. Sisene patsiendiportaali digilugu.ee ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga 
 2. Vajuta vasakul rohelisele nupule „ELi digitaalsed COVIDi tõendid“
 3. Vajuta nupule „Alusta ELi digitaalse COVIDi tõendi loomist“
 4. Vali lehe all rippmenüüst tõend (ELi digitaalne COVIDi immuniseerimise tõend) ja vajuta nuppu „Edasi“
 5. Salvesta või prindi tõend. Aegunud tõend asendatakse digiloos automaatselt.

Lisa- ja tõhustusdoosi tõendite kasutamine välismaal

 • Soovitame esialgu reisile minnes kaasa võtta nii oma eelnev kui uus vaktsineerimistõend, sest olenevalt riigist võib pärast kolmandat doosi rakenduda maksimaalse kaitse ootamise periood kuni 14 päeva (ka siis, kui tegu kolmanda süstiga). Vana tõend uue loomisel kehtivust ei kaota, aga kui oled tõendi loonud enne 20. oktoobrit 2021, soovitame ka see uuesti luua ja alla laadida, et olla kindel, et välismaiseid kontrollrakendused veateadet ei anna.
 • Enne reisile minekut veendu oma tõendi vastavuses siht- ja transiitriikide nõuetele kasutades selleks Eesti kontrollirakendust (pärast esmakordset tõendi kontrollimist saad veenduda oma tõendi vastavuses ka teiste riikide nõuetele) ning tutvu kindlasti ka teiste kohapeal kehtivate piirangutega. Info leiad lehtedelt reisitargalt.vm.ee ja reopen.europa.eu.

Viimati uuendatud: 14.03.2022 22:31

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kõik vaktsineerimispunktid leiad vaktsineeri.ee/covid-19/vaktsineerimispunktid.

Vaktsineerimiseks saab aega broneerida:

 • digiregistratuuris aadressil www.digilugu.ee
 • apteegis: leia endale lähim apteek ja broneeri aeg veebilehelt vaktsineeriapteegis.ee
 • helistades kohaliku haigla või raviasutuse registratuuri*

Ette registreerimata saab koroonaviiruse vastu lasta end immuniseerida ka vaktsineerimisbussides ja -punktides. Kõik võimalused erinevates linnades ja maakondades leiad veebilehelt vaktsineeri.ee - kohad, kus broneeringut ei nõuta, on rohelise märkega "etteregistreerimiseta".

Tallinna piires on vähemalt kümneliikmelisel täiskasvanute grupil võimalik endale tellida vaktsiinikiirabi. Teenuse tellimiseks saada e-kiri ltkhvak@keskhaigla.ee. Päringusse tuleb märkida aadress, kuhu kutsutakse, kuupäev, soovitav kellaaeg, vaktsineerimissooviga inimeste arv (minimaalselt 10) ja nende isikukoodid. Vaktsineerimiskiirabi meeskond võtab täpse aja kokkuleppimiseks tellijaga ise ühendust.

Vaktsineerimise koht ei ole seotud inimese ametliku elukohaga: kõik võivad broneerida aja või minna vaktsineerima endale sobivas piirkonnas üle Eesti. Alaealistele peab aja broneerima tema seaduslik esindaja.

Lisaks saab lisaks haiglatele ja eratervishoiuteenuse osutajatele vaktsineerida ka koolides (täpsem info: vaktsineeri.ee). Vanemaealiste ja riskirühmade vaktsineerimisega jätkavad ka perearstid.

Mine kindlasti vaktsineerimisele õigeks ajaks kohale või teavita vaktsineerivat asutust esimesel võimalusel, kui mingil põhjusel ei õnnestu vaktsineerimisele kokku lepitud ajal kohale minna.

Kui vajad COVID-19 vaktsineerimiseks täiendavat nõustamist, soovitame konsulteerida oma perearstiga või helistada perearsti nõuandetelefonile 1220 või 634 66 30. Kõnedele vastavad ööpäevaringselt meedikud. Nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).

Viimati uuendatud: 22.06.2022 10:55

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui kahtlustad haigestumist või oled oled COVID-19 positiivne, siis mistahes haigussümptomite korral püsi kodus. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni. Kui vähegi võimalik, lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada. Võimalusel tee koroonaviiruse test.

Kui kahtlustad haigestumist:

 • Võta vajadusel ühendust oma perearstiga. Perearst hindab saatekirjaga testimise vajalikkust, annab tervisenõu ning vajadusel vormistab ka töövõimetus- või hoolduslehe (nn haigusleht). Juhul, kui sa ei saa ühendust oma perearstiga, helista perearsti nõuandeliinile 1220 (+372 634 66 30). Kõnedele vastavad ööpäev läbi meedikud, nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).

Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud saavad sümptomite korral vajadusel võtta ühendust lähima perearstikeskusega. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub perearsti nimistusse või ei.

Testimine:

 • Tasuta saatekirjaga testimist võimaldatakse vanemaealistele (vanus 60+) ja inimestele, kes on on oma haigusseisundi (nt parkinsoni tõbi, insult viimase aasta jooksul, diabeet, krooniline bronhiit, astma, rasvumus, uneapnoe vms) tõttu riskirühmas. vaata täpsemalt: www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus/testimine.
 • Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, vormistatakse sulle digitaalne saatekiri. Veendu, et perearstil oleks olemas sinu õige kontaktnumber, et testimiskeskus saaks sinuga ühendust võtta ning sulle testimiseks aeg broneerida. Testimise kõnekeskusest helistatakse saatekirjade laekumise järjekorras.
 • Kui sa ei kuulu ei oma vanuse või tervisliku seisundi tõttu riskirühma, teevõimalusel koroonakahtluse korral kiirtest. Kui soovid positiivset tulemust tervise infosüsteemis fikseerida, võta ühendust oma perearstiga.
 • Kui vajad QR-koodiga EL COVID-19 läbipõdemistõendit, saad minna tasulisse testimisse sobiva teenuspakkuja juurde: koroonatestimine.ee.

Kui oled haigestunud COVID-19sse:

 • Kui sinu testitulemus on positiivne, väldi kontakte teiste inimestega ja jää koju vähemalt kuni viieks päevaks (eeldusel, et viimasel päeval on sümptomite kadumisest möödas vähemalt 24 tundi). Jälgi perearsti soovitusi, nõuandeid koroonahaiguse koduseks raviks leiad ka Terviseameti juhendist. Kui sinu terviseseisund järsult halveneb, helista 112.
 • Teavita kindlasti oma lähikontaktseid. Lähikontaktsetel on soovitatav jääda vähemalt viieks päevaks eneseisolatsiooni ning jälgida oma tervist. Täpsemad juhised, kuidas lähikontakte määrata, leiad Terviseameti kodulehelt.

Kui sinu koroonatesti tulemus on positiivne, aga haigusnähte pole:

 • Püsi kodus vähemalt kuni viis päeva. Väldi kontakte teiste inimestega ning järgi käte- ja hingamisteede hügieeni.

Viimati uuendatud: 30.06.2022 16:38

Kas said vastuse oma küsimusele?

COVID-19 haigega lähikontaktis olles on soovitatav jääda vähemalt viieks päevaks isolatsiooni ning jälgida oma tervist. Eriti oluline on vältida kontakti koroonaviiruse riskirühma kuuluvate inimestega (olenemata nende vaktsineerimisstaatusest). Kui täielik isoleeritus ei ole võimalik, kanna kaitsemaski, mis katab tihedalt nina ja suu.

Isolatsioonipäevi arvestatakse lähikontakti toimumisest.

Hea teada: vajadusel on sümptomiteta lähikontaktsele võimalik väljastada arsti otsusel ka haigusleht kuni viieks päevaks.

Viimati uuendatud: 30.06.2022 15:37

Kas said vastuse oma küsimusele?

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.