Soovitame kanda maski rahvarohketes siseruumides ja ühistranspordis, eriti riskirühmadel.
Maski kandmisel tuleb silmas pidada järgmist:
Kaitsemaskide kohta leiad rohkem juhiseid ja infot terviseameti koduleheküljelt.
Viimati uuendatud: 01.07.2022 14:55
Kas said vastuse oma küsimusele?
Isetehtud maski puhul tuleb silmas pidada, et kuigi suu ja nina kaitsmine kinnistes rahvarohketes siseruumides on alati abiks, ei ole isetehtud mask samaväärne meditsiinilise maskiga ega takista samaväärselt viiruse levikut, küll aga võib sellise maski kandmine koos teiste ennetavate meetmetega vähendada sissehingamise kaudu nakkuse saamise ohtu ning teiste nakatamist.
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet annab järgmised soovitused isetehtud maski valmistamiseks:
Viimati uuendatud: 10.05.2021 11:18
Kas said vastuse oma küsimusele?
Jah, kuid riidemaskid peavad olema õmmeldud mitmekordsest riidest ja neid peab saama pesta kõrgel temperatuuril. Maski tuleb pesta vähemalt 60 kraadi juures. NB! Kasutatud maskid tuleb koguda kinnisesse plastkotti või karpi. Kindlasti ei tohi jätta kasutatud maski vedelema.
Viimati uuendatud: 10.05.2021 11:18
Kas said vastuse oma küsimusele?
Maske võib müüa igal pool – apteekides, ehituspoodides, tervisepoodides, toidupoodides, e-poes. Oluline, et inimesele antakse õiget infot - inimene peab teadma, mida ta ostab, mille eest see kaitseb ja kuidas maski kasutada.
Seepärast peab tootega olema kaasas toote info (nimetus, vastavus standardile ja info kaitseomaduste kohta), eestikeelne kasutusjuhend ja importija andmed.
Kui kaitseomaduste kohta info puudub, võib seda reklaamida ainult kui näomaski.
Viimati uuendatud: 24.05.2020 11:42
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui kanda pikemat aega nina ja suu ees näomaskiks sobimatust materjalist näokatet, siis võivad mikrokiud, tolm või muud osakesed sattuda hingamisteedesse ja neid kahjustada.
TTJA hinnangul on kandmiseks sobimatud materjalid järgmised:
Mask on täiendav abinõu viiruse leviku tõkestamiseks, aga see ei asenda teisi olulisi nakatumist vähendavaid abinõusid nagu käte pesemine, pindade puhastamine ning ka teiste inimestega vahe hoidmine.
Viimati uuendatud: 21.11.2020 13:23
Kas said vastuse oma küsimusele?
TTJA sõnul peab korduvkasutatava maski pakendil või kaasasoleval infolehel kirjas olema alljärgnev info:
Sama märgistus peab olema ka e-poes toote kirjelduse juures.
Selline mask, millel ei ole üldse mingisugust infot kaasas või e-poes ei ole vastavat kirjeldust toote juures, soovitab TTJA pigem ostmata jätta.
Viimati uuendatud: 08.02.2021 11:10
Kas said vastuse oma küsimusele?
Jah, riidemaski peab peale kandmist panema otse pesumasinasse või kinnisesse plastkotti või karpi. Maski tuleb pesta vähemalt 60 kraadi juures. Mitte mingil juhul ei tohi kasutatud maski jätta kuskile vedelema. Riiulile seisma jäetud kasutatud mask võib levitada viirust tolmnakkusena ja on seega ohtlik ruumis viibijatele.
Viimati uuendatud: 08.02.2021 11:38
Kas said vastuse oma küsimusele?
Mida kõrgem on maski filtreerimisvõime ning mida väiksemaid osakesi ta on võimeline filtreerima, seda efektiivsem on mask. Rangelt soovituslik on kasutada meditsiinilisi või nendega võrdsustatud maske (nt FFP1-3 mask või N95 respiraator), kuna nende kasutamine tõkestab koroonaviiruse õhu kaudu edasikandumist väga tõhusalt.
Haigega lähedalt kokku puutudes tuleks eelistada isikukaitsevahendi nõuetele vastavat respiraatormaski.
Viimati uuendatud: 20.12.2021 14:39
Kas said vastuse oma küsimusele?
Uued tüved on oluliselt nakkavamad kui pandeemia alguses levinud koroonaviiruse variandid ning suu ja nina katmine millegi muu kui kaitsemaskiga ei aita nakatumist vältida.
Ühistranspordis ja rahvarohketes siseruumides on soovituslik (eriti inimestel, kes kuuluvad oma vanuse või terviseseisundi tõttu riskirühma) kasutada meditsiinilisi või nendega võrdsustatud maske (nt FFP1-3 maskid või N95 respiraator), kuna nende kasutamine tõkestab koroonaviiruse uute tüvede õhu kaudu edasikandumist väga tõhusalt.
Viimati uuendatud: 01.07.2022 15:05
Kas said vastuse oma küsimusele?