Koroonaviiruse olemus ja levimisviis

Ava kõik vastused
  • Pese tihti käsi. Kätepesuks kasuta sooja vett ja seepi, avalikes kohtades käte desinfitseerimisvahendit.
  • Kanna maski. Rahvarohketes siseruumides ja ühistranspordis on soovituslik kanda maski, eriti riskirühmadel.
  • Väldi ebavajalikke kontakte. Avalikus siseruumis tasub võõrastest inimestest mõistlikku distantsi hoida.
  • Järgi hingamisteede hügieeni. Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja pese seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat, aga mitte paljast kätt.
  • Eelista hästi ventileeritud ruume. Lihtsaim viis õhuvahetuse tagamiseks on akende avamine ja tubade tuulutamine.
  • Kui kuulud riskirühma, vaktsineeri. COVID-19 vastane vaktsineerimine on kõigile riskirühma inimestele tasuta ning lihtsaim viis raske haigestumise vältimiseks. Rohkem infot, kus ja kuidas end vaktsineerida, saab vaktsineeri.ee veebilehelt.

Viimati uuendatud: 28.11.2023 15:16

Kas said vastuse oma küsimusele?

Viirus levib inimeselt inimesele piisknakkusena, peamiselt lähikontaktist nakkusohtliku inimesega - näiteks aevastamisel, köhimisel, intensiivsel hingamisel, rääkimisel, laulmisel vms. Viirus võib levida ka kokkupuutel inimesega, kellel sümptomid puuduvad või on väga kerged. Koroona leviku risk on kõrgem kinnistes, rahvarohketes ja halvasti ventileeritud ruumides, seega on oluline siseruumides hoida mõistlikku distantsi ja õhutada regulaarselt.

Viirusega võivad olla saastunud ka enamkasutatavad pinnad nii kodus, tööl, koolis jm ühiskasutatavates ruumides. Nakkuse võib saada, kui katsud viirusega saastunud esemeid ja seejärel puudutad oma suud, silmi või nina. Saastunud pindadel säilib viirus soodsatel tingimustel kuni kolm päeva, kuid hävineb märgpuhastamisel ja desinfitseerimisel.

Viimati uuendatud: 29.11.2023 13:19

Kas said vastuse oma küsimusele?

Enamikul juhtudest kulgeb haigus kergemate külmetushaigusele iseloomulike sümptomitega, kuid viirus võib põhjustada ka hingamisraskuseid ja kopsupõletikku.

COVID-19 peamised haigusnähud sarnanevad külmetusele ja gripile: peavalu, ninakinnisus, köha, väsimus, nõrkustunne, lihasvalu, nohu, kurguvalu, palavik, haistmis- ja maitsmismeelte kadu. Raskematel juhtudel võivad aga tekkida hingamisraskused, rindkere valud, häired kõnes ja liigutustes.

Viimati uuendatud: 29.11.2023 13:56

Kas said vastuse oma küsimusele?

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.