Viimati uuendatud: 28.11.2023 15:16
Kas said vastuse oma küsimusele?
Viirus levib inimeselt inimesele piisknakkusena, peamiselt lähikontaktist nakkusohtliku inimesega - näiteks aevastamisel, köhimisel, intensiivsel hingamisel, rääkimisel, laulmisel vms. Viirus võib levida ka kokkupuutel inimesega, kellel sümptomid puuduvad või on väga kerged. Koroona leviku risk on kõrgem kinnistes, rahvarohketes ja halvasti ventileeritud ruumides, seega on oluline siseruumides hoida mõistlikku distantsi ja õhutada regulaarselt.
Viirusega võivad olla saastunud ka enamkasutatavad pinnad nii kodus, tööl, koolis jm ühiskasutatavates ruumides. Nakkuse võib saada, kui katsud viirusega saastunud esemeid ja seejärel puudutad oma suud, silmi või nina. Saastunud pindadel säilib viirus soodsatel tingimustel kuni kolm päeva, kuid hävineb märgpuhastamisel ja desinfitseerimisel.
Viimati uuendatud: 29.11.2023 13:19
Kas said vastuse oma küsimusele?
Enamikul juhtudest kulgeb haigus kergemate külmetushaigusele iseloomulike sümptomitega, kuid viirus võib põhjustada ka hingamisraskuseid ja kopsupõletikku.
COVID-19 peamised haigusnähud sarnanevad külmetusele ja gripile: peavalu, ninakinnisus, köha, väsimus, nõrkustunne, lihasvalu, nohu, kurguvalu, palavik, haistmis- ja maitsmismeelte kadu. Raskematel juhtudel võivad aga tekkida hingamisraskused, rindkere valud, häired kõnes ja liigutustes.
Viimati uuendatud: 29.11.2023 13:56
Kas said vastuse oma küsimusele?