Mida teha, kui kahtlustad nakatumist või oled nakatunud COVID-19sse?

Ava kõik vastused
 • Vaktsineeri end COVID-19 vastu: koroonaviiruse vastu vaktsineerimisega saame liikuda tagasi normaalse elukorralduse suunas. Rohkem infot, kus ja kuidas end vaktsineerida, saab vaktsineeri.ee veebilehelt ning riigiinfo telefonilt 1247.
 • Pese käsi: käsi tuleks pesta sooja voolava vee ja seebiga, vajadusel kasutada käte desinfitseerimisvahendit
 • Liigu hajutatult: rahvarohketes siseruumides hoia teiste inimestega distantsi. Väldi lähikontakti inimestega, kes köhivad või aevastavad. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid ka ise haigestuda.
 • Väldi silmade, nina ja suu katsumist: kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
 • Otsi varakult abi: kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi. Jälgi oma tervist ja püsi kodus. Helista oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220.
 • Järgi hingamisteede hügieeni: kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
 • Kanna maski: rahvarohketes siseruumides ja ühistranspordis on soovituslik kanda maski, eriti riskirühmadel. Eelistatud on meditsiiniline või sellega võrdsustatud mask (nt FFP1-3 mask või N95 respiraator), mis tõkestab koroonaviiruse edasikandumist tõhusalt.

Viimati uuendatud: 05.04.2022 10:43

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui kahtlustad haigestumist või oled oled COVID-19 positiivne, siis mistahes haigussümptomite korral püsi kodus. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni. Kui vähegi võimalik, lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada. Võimalusel tee koroonaviiruse test.

Kui kahtlustad haigestumist:

 • Võta vajadusel ühendust oma perearstiga. Perearst hindab saatekirjaga testimise vajalikkust, annab tervisenõu ning vajadusel vormistab ka töövõimetus- või hoolduslehe (nn haigusleht). Juhul, kui sa ei saa ühendust oma perearstiga, helista perearsti nõuandeliinile 1220 (+372 634 66 30). Kõnedele vastavad ööpäev läbi meedikud, nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).

Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud saavad sümptomite korral vajadusel võtta ühendust lähima perearstikeskusega. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub perearsti nimistusse või ei.

Testimine:

 • Tasuta saatekirjaga testimist võimaldatakse vanemaealistele (vanus 60+) ja inimestele, kes on on oma haigusseisundi (nt parkinsoni tõbi, insult viimase aasta jooksul, diabeet, krooniline bronhiit, astma, rasvumus, uneapnoe vms) tõttu riskirühmas. vaata täpsemalt: www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus/testimine.
 • Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, vormistatakse sulle digitaalne saatekiri. Veendu, et perearstil oleks olemas sinu õige kontaktnumber, et testimiskeskus saaks sinuga ühendust võtta ning sulle testimiseks aeg broneerida. Testimise kõnekeskusest helistatakse saatekirjade laekumise järjekorras.
 • Kui sa ei kuulu ei oma vanuse või tervisliku seisundi tõttu riskirühma, teevõimalusel koroonakahtluse korral kiirtest. Kui soovid positiivset tulemust tervise infosüsteemis fikseerida, võta ühendust oma perearstiga.
 • Kui vajad QR-koodiga EL COVID-19 läbipõdemistõendit, saad minna tasulisse testimisse sobiva teenuspakkuja juurde: koroonatestimine.ee.

Kui oled haigestunud COVID-19sse:

 • Kui sinu testitulemus on positiivne, väldi kontakte teiste inimestega ja jää koju vähemalt kuni viieks päevaks (eeldusel, et viimasel päeval on sümptomite kadumisest möödas vähemalt 24 tundi). Jälgi perearsti soovitusi, nõuandeid koroonahaiguse koduseks raviks leiad ka Terviseameti juhendist. Kui sinu terviseseisund järsult halveneb, helista 112.
 • Teavita kindlasti oma lähikontaktseid. Lähikontaktsetel on soovitatav jääda vähemalt viieks päevaks eneseisolatsiooni ning jälgida oma tervist. Täpsemad juhised, kuidas lähikontakte määrata, leiad Terviseameti kodulehelt.

Kui sinu koroonatesti tulemus on positiivne, aga haigusnähte pole:

 • Püsi kodus vähemalt kuni viis päeva. Väldi kontakte teiste inimestega ning järgi käte- ja hingamisteede hügieeni.

Viimati uuendatud: 30.06.2022 16:38

Kas said vastuse oma küsimusele?

Koroona haigusnähud ja nende raskusaste on väga erinevad. Mõnel inimesel puuduvad haigusnähud, mõnel tekib raske kopsupõletik, riskirühma kuuluvatel inimestel võib haigus lõppeda surmaga.

Enamikul koroonaviirusesse nakatunutest kulgeb haigus kergelt ja nad paranevad.

Viiruse riskirühma kuuluvad vanemad ja krooniliste haigustega inimesed, kellel esineb sagedamini raske haigusvorm.

Viimati uuendatud: 01.10.2021 15:07

Kas said vastuse oma küsimusele?

Uuringud on näidanud, et haigestunud inimene on nakkusohtlik veel mitu päeva pärast haigusnähtude tekkimist. Seetõttu tuleb isolatsioonis olla vähemalt viis päeva (eeldusel, et viimasel päeval on sümptomite kadumisest möödas minimaalselt 24 tundi). 5-päevases isolatsioonis tuleb püsida ka siis, kui kõik haigusnähud on mõne päevaga kadunud. See aitab ennetada haiguse levimist.

COVID-19 läbipõdenud ja tervenenuks loetud patsientide puhul kordustesti ei tehta.

Kui inimene on olnud haiglaravil, siis sõltub terveks tunnistamine tema seisundist. Haiglad soovitavad enamasti olla kodus veel kaks nädalat pärast haiglast välja saamist. See ei kehti nende inimeste kohta, kel on kerged haigusnähud, aga kes on mingil põhjusel siiski haiglas ravil olnud.

Viirus võib olla laboratoorselt tuvastatav isegi kuni 37 päeva, kuid patsient ei ole enam nakkusohtlik.

Nii kodusel ravil kui ka haiglas saab kõiki juhiseid perearsti või raviarsti käest. Arsti soovitusi tuleb järgida.

Viimati uuendatud: 01.07.2022 13:52

Kas said vastuse oma küsimusele?

Pärast koroonaviiruse läbipõdemist võib patsiendi SARS-CoV-2 PCR analüüsi tulemus olla positiivne veel mitmeid nädalaid. Seetõttu terveks saanud patsienti isolatsiooni lõpetamiseks testida vaja pole: oluline on, et viimaste sümptmite kadumisest oleks möödas vähemalt 24 tundi. Kahtluste korral konsulteerige perearstiga: perearst on meditsiinivaldkonna ekspert, kelle arvamust ja otsust peab aktsepteerima.

Viimati uuendatud: 01.07.2022 13:58

Kas said vastuse oma küsimusele?

 • Kui töötaja haigestub töövälisel ajal, peab ta jääma koju vähemalt kuni viieks päevaks (eeldusel, et viimasel isolatsioonipäeval on sümptomite kadumisest möödas minimaalselt 24 tundi).
 • Kui töötaja haigestub töökohal, peab ta koheselt lahkuma.
 • Haigestunul tuleb võtta ühendust oma perearstiga, kes langetab otsuse COVID-19 diagnoosi, testimise vajaduse ja töövõimetuslehe osas.
 • COVID-19 leviku pidurdamise seisukohalt on oluline, et haigestunud töötaja informeeriks tööandjat, et COVID-19 diagnoos leidis kinnitust. Tööandja informeerimine toimub vastavalt töötaja ja tööandja kokkuleppele.
 • COVID-19 diagnoosi kinnitumisel tuleks töökohal selgitada välja inimesed, kes olid haigestunud töötajaga lähikontaktis sümptomite avaldumise perioodil või kuni kaks päeva enne seda. Kui töötajal sümptomid puudusid, siis loetakse lähikontaktseteks neid, kes olid temaga lähikontaktis kaks päeva enne positiivse testi tulemuse saamist. Lähikontaktsete määramise kohta leiab täpsema info terviseameti kodulehelt.
 • Lähikontaktsetel soovitatakse 5 päeva viibida eneseisolatsioonis ning jälgida hoolikalt oma tervist. Viiepäevast elukohas või püsivas viibimiskohas viibimise soovitust ei pea järgima, kui isik on:
  • vaktsineeritud (või vaktsineerituga võrdsustatud) ning saanud tõhustusdoosi ja süstist ei ole möödas rohkem kui aasta;
  • läbinud esmase COVID-19 vaktsineerimiskuuri ja viimasest doosist ei ole möödunud rohkem kui üheksa kuud (270 päeva);
  • vaktsineerituga võrdsustatud (st haiguse läbi põdenud ja saanud ühe doosi vaktsiini) ning viimasest süstist ei ole möödas rohkem kui üheksa kuud (270 päeva)
  • COVID-19 haiguse viimase kuue kuu (180 päeva) jooksul läbi põdenud;
 • Viirusega potentsiaalselt saastunud ruumides tuleks puhastada sagedamini katsutavad pinnad. Selleks tutvuge juhisega: "Terviseameti soovitusi puhastamiseks ja desinfitseerimiseks".
 • Kui haigestunud töötaja COVID-19 diagnoos ei leidnud kinnitust, siis lähikontaktsetele kontaktide vältimise soovitus ei rakendu.

Rohkem infot tööandjale leiab terviseameti juhisest.

Viimati uuendatud: 01.07.2022 14:16

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui on tekkinud selline situatsioon, siis tuleb abi saamiseks pöörduda kohaliku omavalitsuse poole.

Viimati uuendatud: 18.01.2021 14:51

Kas said vastuse oma küsimusele?

Praegu ei ole planeeritud luua lahendust COVID-19 läbipõdemise tõendamiseks antikehade testi alusel, sest puudub rahvusvaheliselt ühtne seisukoht vajaliku antikehade taseme osas. Euroopa Liidu tasandil on kokku lepitud, et läbipõdemise tõend väljastatakse vaid positiivse PCR testi alusel.

Küll aga saab positiivset antikehade testi arvestada läbipõdemise kinnitusena arst, misjärel on võimalik inimest vaktsineerida ühe vaktsiinidoosiga ning märkida seejärel vaktsineerimiskuur lõpetatuks (üks doos ühest, 1/1). Sellisel juhul saab inimene nakkusohutuse tõendamiseks vaktsineerimistõendi.

Viimati uuendatud: 15.09.2021 10:20

Kas said vastuse oma küsimusele?

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.