Viimati uuendatud: 05.04.2022 10:43
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui kahtlustad haigestumist või oled oled COVID-19 positiivne, siis mistahes haigussümptomite korral püsi kodus. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni. Kui vähegi võimalik, lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada. Võimalusel tee koroonaviiruse test.
Kui kahtlustad haigestumist:
Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud saavad sümptomite korral vajadusel võtta ühendust lähima perearstikeskusega. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub perearsti nimistusse või ei.
Testimine:
Kui oled haigestunud COVID-19sse:
Kui sinu koroonatesti tulemus on positiivne, aga haigusnähte pole:
Viimati uuendatud: 30.06.2022 16:38
Kas said vastuse oma küsimusele?
Koroona haigusnähud ja nende raskusaste on väga erinevad. Mõnel inimesel puuduvad haigusnähud, mõnel tekib raske kopsupõletik, riskirühma kuuluvatel inimestel võib haigus lõppeda surmaga.
Enamikul koroonaviirusesse nakatunutest kulgeb haigus kergelt ja nad paranevad.
Viiruse riskirühma kuuluvad vanemad ja krooniliste haigustega inimesed, kellel esineb sagedamini raske haigusvorm.
Viimati uuendatud: 01.10.2021 15:07
Kas said vastuse oma küsimusele?
Uuringud on näidanud, et haigestunud inimene on nakkusohtlik veel mitu päeva pärast haigusnähtude tekkimist. Seetõttu tuleb isolatsioonis olla vähemalt viis päeva (eeldusel, et viimasel päeval on sümptomite kadumisest möödas minimaalselt 24 tundi). 5-päevases isolatsioonis tuleb püsida ka siis, kui kõik haigusnähud on mõne päevaga kadunud. See aitab ennetada haiguse levimist.
COVID-19 läbipõdenud ja tervenenuks loetud patsientide puhul kordustesti ei tehta.
Kui inimene on olnud haiglaravil, siis sõltub terveks tunnistamine tema seisundist. Haiglad soovitavad enamasti olla kodus veel kaks nädalat pärast haiglast välja saamist. See ei kehti nende inimeste kohta, kel on kerged haigusnähud, aga kes on mingil põhjusel siiski haiglas ravil olnud.
Viirus võib olla laboratoorselt tuvastatav isegi kuni 37 päeva, kuid patsient ei ole enam nakkusohtlik.
Nii kodusel ravil kui ka haiglas saab kõiki juhiseid perearsti või raviarsti käest. Arsti soovitusi tuleb järgida.
Viimati uuendatud: 01.07.2022 13:52
Kas said vastuse oma küsimusele?
Pärast koroonaviiruse läbipõdemist võib patsiendi SARS-CoV-2 PCR analüüsi tulemus olla positiivne veel mitmeid nädalaid. Seetõttu terveks saanud patsienti isolatsiooni lõpetamiseks testida vaja pole: oluline on, et viimaste sümptmite kadumisest oleks möödas vähemalt 24 tundi. Kahtluste korral konsulteerige perearstiga: perearst on meditsiinivaldkonna ekspert, kelle arvamust ja otsust peab aktsepteerima.
Viimati uuendatud: 01.07.2022 13:58
Kas said vastuse oma küsimusele?
Rohkem infot tööandjale leiab terviseameti juhisest.
Viimati uuendatud: 01.07.2022 14:16
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui on tekkinud selline situatsioon, siis tuleb abi saamiseks pöörduda kohaliku omavalitsuse poole.
Viimati uuendatud: 18.01.2021 14:51
Kas said vastuse oma küsimusele?
Praegu ei ole planeeritud luua lahendust COVID-19 läbipõdemise tõendamiseks antikehade testi alusel, sest puudub rahvusvaheliselt ühtne seisukoht vajaliku antikehade taseme osas. Euroopa Liidu tasandil on kokku lepitud, et läbipõdemise tõend väljastatakse vaid positiivse PCR testi alusel.
Küll aga saab positiivset antikehade testi arvestada läbipõdemise kinnitusena arst, misjärel on võimalik inimest vaktsineerida ühe vaktsiinidoosiga ning märkida seejärel vaktsineerimiskuur lõpetatuks (üks doos ühest, 1/1). Sellisel juhul saab inimene nakkusohutuse tõendamiseks vaktsineerimistõendi.
Viimati uuendatud: 15.09.2021 10:20
Kas said vastuse oma küsimusele?