Lähikontaktseks loetakse isikut, kes on olnud COVID-19 haigega kontaktis vähemalt 15 minutit ja lähemal kui kaks meetrit. Kontaktis oldud aega arvestatakse 24 tunni peale kokku (nt hommikul 5 minutit, pealelõunal 5 minutit ja õhtul 5 minutit, annab kokku samuti 15 minutit). COVID-19 haige on nakkusohtlik u 2 päeva enne ja kuni 10 päeva pärast haigusnähtude tekkimist.
Lähikontaktne isik on näiteks see, kes:
Kuidas tean, kas olen lähikontaktne?
Lähikontaktse teavituse võib saada nt haigelt, kellega kokku puutusid, haridus- või koolitusasutuselt, Terviseametilt.
Millal pean jääma eneseisolatsiooni?
Kui olid haigestunud isikuga lähikontaktis, pead jääma 7 päevaks koju eneseisolatsiooni, välja arvatud juhul, kui:
Eneseisolatsiooni on soovitatav jääda ka inimestel, kes on küll vaktsineeritud või COVID-19 haiguse läbi põdenud, kuid kellega koos elav inimene on haigestunud. Sel juhul tuleks vähemalt seitsmeks päevaks jääda koju ja teha võimalusel kaugtööd. Kui kodus töötada ei saa, väljastab perearst haiguslehe ning inimene saab ravikindlustushüvitist.
Isolatsioonipäevi arvestatakse lähikontakti toimumisest, päevi aitab kalkuleerida Eesti Perearstide Seltsi isolatsioonikalkulaator.
Viimati uuendatud: 06.05.2022 16:00
Kas said vastuse oma küsimusele?
Lähikontaktsed, kes on vaktsineerimata, haigust läbi põdemata või need, kelle esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas rohkem kui üheksa kuud, peavad peale lähikontakti koroonahaigega jääma seitsmeks päevaks eneseisolatsiooni.
Eneseisolatsiooni ei pea jääma lähikontaktsed, kes on:
Mida teha, kui oled vaktsineeritud või COVID-19 läbipõdenuna lähikontaktne?
Koroonaviiruse uued tüved levivad väga kiiresti ning ka vaktsineeritud ja varem haigust põdenud inimesed võivad nakatuda. Peresisene lähikontakt suurendab nakatumise ja nakkuse edasikandmise riski veelgi. Seetõttu tuleks ka vaktsineeritud ja haiguse läbi põdenud inimestel jääda peresisese lähikontakti korral eneseisolatsiooni.
Mida teha, kui sa ei ole vaktsineeritud, COVID-19 läbi põdenud või on esmasest vaktsineerimiskuurist möödas rohkem kui kuus kuud?
Lihtsustatud karantiin: kui lähikontakt koroonaviiruse kandjaga toimus lasteaias või -hoius, üldhariduskoolis, kutseõppeasutuses või huvihariduses, saavad vaktsineerimata ja haigust läbi põdemata lapsed ja kuni 19-aastased noored, kel ei ole haigussümptomeid, jätkata koolis ja huvitegevustes osalemist.
Viimati uuendatud: 04.02.2022 16:58
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui lähikontakt COVID-19 haigega toimus lasteaias või -hoius, haridusasutuses (s.h haridusasutuse õpilaskodus), huvikoolis või noorsootööasutuses ning lapsel või noorel, kes on kuni 18 või saab 2021/2022. õppeaastal 19-aastaseks, haigustunnuseid ei ole, ei pea ta eneseisolatsiooni jääma ning saab jätkata oma tavapärast elu.
Koroonaviiruse leviku monitoorimiseks jätkub kiirtestimine üldhariduskoolides ja kutseõppeasutustes kaks korda nädalas. Positiivse testitulemuse või haigustunnuste esinemise puhul tuleb jääda koju.
Erand kehtib vaid juhul, kui lähikontakt koroonahaigega toimus õppeasutuses. Kui COVID-19sse nakatunuga puutus laps või noor kokku mujal (nt pereringis), tuleb jääda eneseisolatsiooni vastavalt kehtivatele reeglitele.
Viimati uuendatud: 05.02.2022 15:13
Kas said vastuse oma küsimusele?
Haigestunud isikuga lähikontaktis olnud inimesed peavad jääma seitsmeks päevaks koju eneseisolatsiooni, välja arvatud juhul, kui nad on läbinud vaktsineerimiskuuri (või läbinud vaktsineerimiskuuri ning saanud täiendava doosi), viimase kuue kuu jooksul COVID-19 läbi põdenud või vaktsineerituga võrdsustatud (s.o. haiguse läbi põdenud ja vaktsineeritud). Eneseisolatsiooni on tungivalt soovitatav jääda ka inimestel, kes on küll vaktsineeritud või COVID-19 läbi põdenud, kuid kellega koos elav inimene on haigestunud.
Lähikontaktsed, kes ei ole vaktsineeritud ega COVID-19 läbi põdenud
Tulenevalt COVID-19 nakkushaiguse peiteperioodi pikkusest tuleb kodus viibida seitse kalendripäeva alates lähikontaktist.
Teavitage esimesel võimalusel oma perearsti kokkupuutest COVID-19 haigestunuga. Terviseseisundi halvenemisel võtke uuesti perearstiga ühendust ning järgige edasisi juhiseid. Kui teil perearsti ei ole, helistage perearsti nõuandetelefonile 1220 (+372 634 66 30). Nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).
Käitumisjuhised seitsmepäevaseks eneseisolatsiooniperioodiks:
Lähikontaktsed, kes on vaktsineeritud või COVID-19 läbi põdenud
Lähikontaktsed, kes on vaktsineeritud (või läbinud vaktsineerimiskuuri ning saanud täiendava doosi), viimase kuue kuu jooksul COVID-19 läbi põdenud või vaktsineerituga võrdsustatud (s.o. haiguse läbi põdenud ja vaktsineeritud) eneseisolatsiooni jääma ei pea, küll aga on koju jäämine tungivalt soovituslik, kui nakatunud on nendega koos elav inimene. Koroonaviiruse omikron-tüvi levib väga kiiresti ning ka vaktsineeritud ja varem haigust põdenud inimesed võivad nakatuda, peresisene lähikontakt suurendab nakatumise ja nakkuse edasikandmise riski veelgi.
Käitumisjuhised:
Mida teha, kui teil või teiega koos elaval inimesel tekivad haigussümptomid?
NB! Helistamise ajal palume kindlasti teavitada eelnevast kontaktist COVID-19 juhtumiga.
Haigustunnuste ilmnemisel palume ise mitte minna haigla erakorralise meditsiini osakonda ega perearsti vastuvõtule, vaid esmalt küsida ravisoovitused ning juhised telefoni teel. Haigustunnuste ilmnemisel või tervisliku seisundi halvenemisel palume kindlasti teavitada ka Terviseametit.
Viimati uuendatud: 18.01.2022 11:22
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui lähikontaktse lähikontaktsel (nt pereliige, töökaaslane) puuduvad haigusnähud, ei pea ta jääma eneseisolatsiooni, vaid saab jätkata oma igapäevase tegevusega.
Oluline on tähele panna, et ka kerge väsimustunne ja kriipiv kurk on sümptomid. Kui lähikontaktse lähikontaktsel tekivad haigussümptomid (tavaliselt 4.-6. päeval peale lähikontakti toimumist), siis on ka tema lähikontaktne ning peab koju jääma, kui ta ei ole ei vaktsineeritud, vaktsineerituga võrdustatud ega COVID-19 haigust viimase 180 päeva jooksul läbi põdenud.
Viimati uuendatud: 29.09.2021 01:09
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui sa ei ole vaktsineeritud ega COVID-19 viimase kuue kuu jooksul läbi põdenud ning tead, et oled viimase seitsme kalendripäeva jooksul kokku puutunud COVID-19 diagnoosi saanud inimesega, pead seitsmeks päevaks jääma koju või püsivasse viibimiskohta sõltumata sellest, kas Terviseamet on sinuga ühendust võtnud.
Eneseisolatsiooni ei pea jääma, kui oled läbinud vaktsineerimiskuuri (või läbinud vaktsineerimiskuuri ning saanud täiendava doosi) ja viimasest süstist ei ole möödas rohkem kui aasta, vaktsineerituga võrdsustatud (s.o. haiguse läbi põdenud ja vaktsineeritud) või viimase kuue kuu jooksul COVID-19 läbi põdenud ja positiivsest PCR testist ei ole möödas rohkem kui 180 päeva. Samas, kui haigestunud on sinuga koos elav inimene, on ka vaktsineeritud ja haiguse läbi põdenud inimestel soovituslik jääda vähemalt seitsmeks päevaks eneseisolatsiooni. Koroonaviiruse uued tüved levivad väga kiiresti ning ka vaktsineeritud ja varem haigust põdenud inimesed võivad nakatuda, peresisene lähikontakt suurendab nakatumise ja nakkuse edasikandmise riski veelgi.
Kui lähikontakt koroonaviiruse kandjaga toimus lasteaias või -hoius, huvihariduses üldhariduskoolis või kutseõppeasutuses, saavad lapsed ja noored, kes ei ole COVID-19 haiguse vastu vaktsineeritud või haigust läbi põdenud, jääda lihtsustatud karantiini.
Lähikontaktseks loetakse isikut, kes on olnud COVID-19 haigega kontaktis vähemalt 15 minutit ja lähemal kui kaks meetrit. Kontaktis oldud aega arvestatakse 24 tunni peale kokku (nt hommikul 5 minutit, pealelõunal 5 minutit ja õhtul 5 minutit, annab kokku samuti 15 minutit). Eneseisolatsiooniperioodi hakatakse arvestama haige sümptomite tekkest või haige sümptomite puudumisel haige PCR positiivse testi tegemise päevast arvates. Kui oled olnud muul viisil haigega lähikontaktis, siis hakatakse karantiiniperioodi lugema haigega viimasest lähikontaktis olemise kuupäevast. Lähikontaktse isolatsioonipäevi aitab kalkuleerida Eesti Perearstide Seltsi isolatsioonikalkulaator.
Viimati uuendatud: 18.01.2022 11:43
Kas said vastuse oma küsimusele?