Testimine viiruse suhtes

Ava kõik vastused

Tasuta PCR-testimist võimaldatakse vanemaealistele ja koroonaviiruse riskirühmadele. Perearst suunab sind tasuta testimisele, kui sul on ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomid ja oled üle 60-aastane või kuulud oma haigusseisundi tõttu riskirühma (nt parkinsoni tõbi, insult viimase aasta jooksul, diabeet, krooniline bronhiit, astma, rasvumus, uneapnoe vms). Täpse nimekirja konkreetsetest haigustest, mille puhul saad saatekirjaga tasuta COVID-19 testimisele, leiad Terviseameti leheküljelt: www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus/testimine.

Kui sa ei kuulu ei oma vanuse või tervisliku seisundi tõttu riskirühma, tee koroonakahtluse korral kiirtest. Kui soovid positiivset tulemust tervise infosüsteemis fikseerida, võta ühendust oma perearstiga.

Kui vajad EL COVID-19 läbipõdemistõendit, saad minna tasulisse testimisse sobiva teenuspakkuja juurde: koroonatestimine.ee.

Viimati uuendatud: 02.05.2022 14:53

Kas said vastuse oma küsimusele?

Positiivset kiirtesti tulemust ei pea kinnitama tervishoiuteenuse osutaja juures tehtud PCR- või antigeeni kiirtestiga, vaid saab ka pöörduda perearsti poole, kes teeb terviseinfosüsteemis ja digiloos vastava märkme.

Kui haiguslehte ega läbipõdemistõendit pole vaja ning saad haiguse sümptomitega ise hakkama, ei ole ka perearstikeskusega ühendust võtmine kohustuslik. Küll aga peavad haiged kindlasti jääma kümneks päevaks koju isolatsiooni (sümptomite tekkimise päeva loetakse arvutamisel 0-päevaks).

Juhised ja soovitused koroona koduseks raviks leiad aadressilt perearstiselts.ee. Kui enesetunne halveneb, võta kindlasti ühendust arstiga või helista perearsti nõuandeliinile 1220. Kui tervisemure on tõsine (nt hingamisraskused või vajad erakorralist abi), siis vali 112.

Millega pean arvestama, kui ma diagnoosi tervishoiuteenuse osutaja juures tehtud PCR või antigeeni kiirtestiga üle ei kinnita?

 • QR-koodiga EL COVIDi läbipõdemistõendi saab luua vaid positiivse PCR testi või professionaalseks kasutamiseks mõeldud antigeeni kiirtesti, mis on kantud tervise infosüsteemi (digilugu.ee).
 • Arsti sissekannet ei saa läbipõdemistõendina kasutada ei reisimisel ega teistes riikides.
 • PCR- ega antigeeni kiirtesti ei saa teha tagantjärgi (s.o. kui oled haiguse läbi põdenud ja tervenenud) COVID-19 läbipõdemise kinnitamiseks.

Seega kui tead, et vajad rahvusvaheliselt aktsepteeritavat läbipõdemistõendit (nt su vaktsineerimistõend on aegunud või puudub), tuleks diagnoos PCR-testi või professionaalseks kasutamiseks mõeldud antigeeni kiirtestiga üle kinnitada.

Viimati uuendatud: 02.05.2022 15:21

Kas said vastuse oma küsimusele?

Koroonaviiruse suhtes saab end testida nii tasuta (saatekirjaga) kui tasuliselt.

 • Tasuta saatekirjaga testimist võimaldatakse vanemaealistele (vanus 60+) ja inimestele, kes on on oma haigusseisundi (nt parkinsoni tõbi, insult viimase aasta jooksul, diabeet, krooniline bronhiit, astma, rasvumus, uneapnoe vms) tõttu riskirühmas. Saatekirja annab perearst, kui sul on ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomid. Kui sul perearst puudub, võta ühendust perearsti nõuendeliiniga 1220.
 • Testimiseks on vaja broneerida aeg. Kõik avalikud testimispunktid leiad koroonatestimise veebilehelt: koroonatestimine.ee/testimispunktid. Loe lähemalt: koroonatestimine.ee.
 • Tasuline, PCR või antigeeni kiirtestimeetodil koroonaviiruse SARS-CoV-2 testimine on võimalus inimestele, kes ei kuulu riskirühma, aga vajavad QR-koodiga EL COVIDi tõendit läbipõdemise kohta (nt reisimisel negatiivse tulemuse tõendamiseks). Ka tasuliseks testimiseks tuleb eelnevalt broneerida aeg teenuseosutaja juures. Tasulise testimise võimaluste kohta saad infot koroonatestimise veebilehelt: koroonatestimine.ee.

Kui sa ei kuulu ei oma vanuse või tervisliku seisundi tõttu riskirühma ning EL läbipõdemistõendit ei vaja, tee koroonakahtluse korral kiirtest. Kui soovid positiivset tulemust tervise infosüsteemis fikseerida, võta ühendust oma perearstiga.

Viimati uuendatud: 04.05.2022 16:17

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui kahtlustad haigestumist või oled oled COVID-19 positiivne, siis mistahes haigussümptomite korral püsi kodus. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni. Kui vähegi võimalik, lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada. Võimalusel tee koroonaviiruse test.

Kui kahtlustad haigestumist:

 • Võta ühendust oma perearstiga. Perearst hindab saatekirjaga testimise vajalikkust, annab tervisenõu ning vajadusel vormistab ka töövõimetus- või hoolduslehe (nn haigusleht). Juhul, kui sa ei saa ühendust oma perearstiga, helista perearsti nõuandeliinile 1220 (+372 634 66 30). Kõnedele vastavad ööpäev läbi meedikud, nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).

Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud peavad vajadusel sümptomite korral võtma ühendust lähima perearstikeskusega. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub perearsti nimistusse või ei.

Testimine:

 • Tasuta saatekirjaga testimist võimaldatakse vanemaealistele (vanus 60+) ja inimestele, kes on on oma haigusseisundi (nt parkinsoni tõbi, insult viimase aasta jooksul, diabeet, krooniline bronhiit, astma, rasvumus, uneapnoe vms) tõttu riskirühmas. vaata täpsemalt: www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus/testimine.
 • Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, vormistatakse sulle digitaalne saatekiri. Veendu, et perearstil oleks olemas sinu õige kontaktnumber, et testimiskeskus saaks sinuga ühendust võtta.
 • Kui sa ei kuulu ei oma vanuse või tervisliku seisundi tõttu riskirühma, tee koroonakahtluse korral kiirtest. Kui soovid positiivset tulemust tervise infosüsteemis fikseerida, võta ühendust oma perearstiga.
 • Kui vajad QR-koodiga EL COVID-19 läbipõdemistõendit, saad minna tasulisse testimisse sobiva teenuspakkuja juurde: koroonatestimine.ee.
 • Nii tasuta kui tasuliseks testimiseks on vaja endale broneerida proovi võtmise aja. Aja broneerimiseks on erinevaid võimalusi:
  • Saatekirjaga:
   • SMS: täisealisele (vanus 18+) testitavale saadetakse saatekirjal märgitud telefoninumbrile lühisõnum lingiga veebiregistratuuri, kus saab endale ise aja broneerida. Oluline: kui saatekirjal ei ole korrektset telefoninumbrit, ei ole võimalik sõnumit saada.
   • Kõne: neile, kes veebiregistratuuri ei kasuta või kelleni lühisõnum tehnilistel põhjustel ei jõua, helistatakse testimise kõnekeskusest saatekirjade laekumise järjekorras ühe päeva jooksul (kõnesid tehakse esmaspäevast laupäevani). Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, soovitame ühendust võtta perearstiga, et kontrollida saatekirjal oleva telefoninumbri õigsust ning saatekirja edastamist. Kui telefoninumber saatekirjal on õige, pöörduge otse testimise infokeskuse poole (telefon +372 646 4848, avatud tööpäevadel 8-19, nädalavahetusel 10-18).
   • Otse online-süsteemis: aadressil veebiregistratuur.ee saad valida endale sobiva piirkonna, testimispunkti ja kellaaja. Testi broneerimiseks tuleb end sisse logida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart IDga. Veebis saab testiaega kinni panna ka teistele inimestele - selleks on vaja teada prooviandja isikukoodi.
  • Tasuline testimine:
 • Testimisele mine õigeaegselt ja võta kindlasti kaasa isikut tõendav dokument - ninaneelu proovi saad anda vaid digitaalse saatekirja ning isikut tõendava dokumendi alusel. Testima tasub minna üksi. Testimine toimub ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel. Testimise kohta leiad lisainfot Terviseameti kodulehelt.
 • Pärast proovi andmist püsi kodus ja oota vastust. Tulemused jõuvad patsiendiportaali digilugu.ee 24-48 tunni jooksul. Eestis määratakse alates jaanuarist 2022 SARS-CoV-2 saatekirja alusel ühest proovist nii SARS-CoV-2, A- ja B-gripi (ei eristata) kui ka RS-viiruse tulemus.

Kui oled haigestunud COVID-19sse:

 • Kui sinu testitulemus on positiivne, pead jääma koju eneseisolatsiooni. Jälgi perearsti soovitusi, nõuandeid koroonahaiguse koduseks raviks leiad ka Terviseameti juhendist. Kui sinu terviseseisund järsult halveneb, helista 112.
 • Teavita kindlasti oma lähikontaktseid. Lähikontaktsed peavad jääma 7 päevaks eneseisolatsiooni, kui nad ei ole COVID-19 vastu vaktsineeritud (või vaktsineerimiskuuri läbimisest on möödas rohkem kui aasta) või viimase kuue kuu jooksul haigust läbi põdenud. Täpsemad juhised, kuidas lähikontakte määrata, leiad Terviseameti kodulehelt.
 • Haigena pead eneseisolatsioonis olema vähemat kümme päeva alates sümptomite ilmnemisest. 10-päevases isolatsioonis tuleb püsida ka siis, kui kõik haigusnähud on mõne päevaga kadunud. See aitab ennetada haiguse levimist.
 • Tervenemise üle otsustab arst - üldjuhul tunnistatakse sind terveks, kui palavikku ei ole olnud vähemalt 72 tundi ning ägedad viirusnähud on taandunud.

Kui sinu koroonatesti tulemus on positiivne, aga haigusnähte pole:

 • Püsi kodus. Väldi kontakte teiste inimestega ning järgi käte- ja hingamisteede hügieeni.
 • Kui haigusnähte ei ilmne, lõppeb isolatsioon 10 päeva möödumisel alates positiivsest testist. Testi tegemise päeva loetakse päevaks 0. Isolatsiooni lõpetab arst.
 • Kui isolatsiooni ajal tekivad sümptomid, algab isolatsioon sümptomite tekke hetkest algusest peale ning patsient on sümptomaatiline SARS-CoV2 positiivne.

Viimati uuendatud: 04.05.2022 17:09

Kas said vastuse oma küsimusele?

Suuremates apteekides saab apteegitöötaja juuresolekul ja juhendamisel teha enesetestimiseks mõeldud SARS-CoV-2 antigeen-RTD testi. Negatiivse testitulemuse korral väljastatakse tõend, mis kinnitab, et test on läbi viidud apteegis ja selle tulemus on negatiivne.

Tõend on mõeldud tervetele inimestele, kes ei ole koroonaviiruse vastu vaktsineeritud ega haigust viimase kuue kuu jooksul läbi põdenud. Testima ei võeta inimesi, kellel on põhjust kahtlustada ägedat COVID-19 haigust (mh sümptomaatilised või lähikontaktsed inimesed).

Kogu testimise protsess võtab aega umbes 20 minutit (teenuse ostmine, enesetestimine ja 15 minutit jälgimisalal viibimine). Teenus on tasuline. Palun võtke testimisele kaasa isikuttõendav dokument ning jälgige kaubandusasutustes kehtivaid nõudeid. Vajalik võib olla eelbroneerimine.

Enesetestimise võimalust pakuvad nt Apotheka, Benu ja Südameapteegi erinevad teeninduspunktid.

Viimati uuendatud: 06.05.2022 15:37

Kas said vastuse oma küsimusele?

Tasulise testimise teenusepakkujaid on mitmeid (nimekiri ei ole lõplik):

Ülevaate tasulistest testimispunktidest leiab ka koroonatestimine.ee.

Viimati uuendatud: 06.05.2022 15:35

Kas said vastuse oma küsimusele?

Lisainfo tasulise testimise kohta on leitav koroonatestimine.ee.

Koroonaviiruse testimiseks (ka reisilt tulles tasulise testimise puhul) on vajalik eelnev aja broneerimine, mida saab teha vastava teenuseosutaja kaudu. Kaasa on vajalik võtta isikut tõendav dokument. Isiku tuvastamise hetkeks peab maski eemaldama.

Viimati uuendatud: 06.05.2022 15:33

Kas said vastuse oma küsimusele?

Lähikontaktse eneseisolatsiooniaega (7 kalendripäeva) testiga lühendada ei saa. Küll aga aitab kojujäämist vältida COVID-19 vastu vaktsineerimine, kuna lähikontaktsena ei pea eneseisolatsiooni jääma haigussümptomiteta inimesed, kes

 • on läbinud COVID-19 haiguse vastase esmase vaktsineerimiskuuri, saavutanud viimase vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning viimasest vaktsiinidoosist ei ole möödunud rohkem kui üheksa kuud (sh alaealised);
 • on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimiskuuri, saavutanud maksimaalse kaitse ja saanud pärast kuuri läbimist täiendava vaktsiinidoosi (nn lisa- või tõhustusdoosi) ning täiendavast vaktsiinidoosist ei ole möödunud rohkem kui üks aasta;
 • on vaktsineerituga võrdsustatud ehk COVID-19 läbi põdenud ning saanud ühe doosi vaktsiini ning viimasest süstist või positiivsest koroonatesti tulemusest ei ole möödas rohkem kui üheksa kuud;
 • on COVID-19 haiguse läbi põdenud mitte rohkem kui 180 päeva tagasi.

Küll aga on vaktsineeritutel ja haiguse läbipõdenutel soovitatav jääda vähemalt seitsmeks päevaks koju, kui haigestunud nendega koos elav inimene. Koroonaviiruse uued tüved levivad kiiresti ning haigestuda võivad ka vaktsineeritud ja varem haigust põdenud inimesed. Peresisene lähikontakt suurendab nakatumise ja nakkuse edasikandmise riski veelgi.

Viimati uuendatud: 09.02.2022 13:39

Kas said vastuse oma küsimusele?

Saatekirjaga saad aja broneerida kas läbi SMSi, otse veebilehel või oodates kõne:

 • SMS: täisealisele (vanus 18+) testitavale saadetakse saatekirjal märgitud telefoninumbrile lühisõnum lingiga veebiregistratuuri, kus saab endale ise aja broneerida. Oluline: kui saatekirjal ei ole korrektset telefoninumbrit, ei ole võimalik sõnumit saada.
 • Otse online-süsteemis: aadressil veebiregistratuur.ee saad valida endale sobiva piirkonna, testimispunkti ja kellaaja. Testi broneerimiseks tuleb end sisse logida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart IDga. Veebis saab testiaega kinni panna ka teistele inimestele - selleks on vaja teada prooviandja isikukoodi.
 • Kõne: neile, kes veebiregistratuuri ei kasuta või kelleni lühisõnum tehnilistel põhjustel ei jõua, helistatakse testimise kõnekeskusest saatekirjade laekumise järjekorras ühe päeva jooksul (kõnesid tehakse esmaspäevast laupäevani). Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, soovitame ühendust võtta perearstiga, et kontrollida saatekirjal oleva telefoninumbri õigsust ning saatekirja edastamist. Kui telefoninumber saatekirjal on õige, pöörduge otse testimise kõnekeskuse poole (telefon +372 646 4848, avatud tööpäevadel 8-19, nädalavahetusel 10-18).

Rohkem infot: koroonatestimine.ee. Tulemused jõuvad patsiendiportaali digilugu.ee 24-48 tunni jooksul.

Hea teada:

 • Kui sul ei ole saatekirja tasuta testimisele (st sa ei kuulu oma vanuse või terviseseisundi tõttu riskirühma), tee koroonakahtluse korral võimalusel kiirtest.
 • Kui soovid positiivset tulemust tervise infosüsteemis fikseerida, võta ühendust oma perearstiga.
 • Kui vajad EL COVID-19 läbipõdemistõendit, saad minna tasulisse testimisse sobiva teenuspakkuja juurde: koroonatestimine.ee.

Viimati uuendatud: 06.05.2022 15:30

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kurguloputusvedeliku proove saavad anda kuni 18-aastased lapsed avaliku testimise ja SYNLABi tasulistes koroonatestimise punktides. Testimisele saabudes antakse lapsele valida, kas ta soovib proovi anda tavapäraselt ninaneelust või kurguloputusvedelikust. Kurguloputusvedeliku proovi ei saa anda piiripunktides, sest protseduur võtab veidi kauem aega ja see pikendaks ooteaega kõigile prooviandjatele.

Enne prooviandmisele tulekut soovitatakse laste ettevalmistamiseks vanematel lastega kuristamise eelnevalt kodus kraaniveega läbi proovida. Nii teavad lapsed paremini, mis neid ees ootab.

Et kurguloputusvedeliku proov oleks korrektselt kogutud, saab proovi anda vaid testimispunktis meediku juhendamisel. Proovi andmiseks saab patsient 10 milliliitrit füsioloogilist soolalahust (naatriumkloriid), mida peab kurgus kuristama (oluline on vahet teha, et see ei ole suuloputusvedelik). Meedik tõmbab topsist osa kurguloputusvedelikust spetsiaalsesse vaakumkatsutisse, markeerib selle patsiendi andmetega ja saadab laborisse samal, PCR meetodil analüüsimiseks. Analüüsi tulemused saabuvad nii nagu ninaneelutesti puhul 24-48 tunni jooksul digilugu.ee keskkonda. Kurguloputusvedelikuga antud proovi alusel saab samuti välja anda reisimiseks vajaliku tõendi.

Viimati uuendatud: 06.05.2022 14:55

Kas said vastuse oma küsimusele?

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.