Testimine viiruse suhtes

Ava kõik vastused

Kui kahtlustad haigestumist või oled oled COVID-19 positiivne, siis mistahes haigussümptomite korral püsi kodus. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni. Kui vähegi võimalik, lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada.

Kui kahtlustad, et oled nakatunud koroonaviirusega:

 • Võta ühendust oma perearstiga. Perearst hindab testimise vajalikkust, annab tervisenõu ning vajadusel vormistab ka töövõimetus- või hoolduslehe (nn haigusleht). Juhul, kui sa ei saa ühendust oma perearstiga, helista perearsti nõuandeliinile 1220 (634 66 30). Kõnedele vastavad ööpäev läbi meedikud, nõustatakse eesti ja vene keeles (ingliskeelset nõu saab iga päev 15:00-17:00).
 • Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, vormistatakse sulle digitaalne saatekiri. Veendu, et perearstil oleks olemas sinu õige kontaktnumber, et testimiskeskus saaks sinuga ühendust võtta.
 • Kui saatekiri on vormistatud, saad endale broneerida proovi võtmise aja. Täisealistele saadetakse selleks saatekirjas olevale telefoninumbrile lühisõnum koos e-registratuuri lingigs. Testimiskeskuse e-registratuuris saad end identifitseerida ID-kaardi või mobiil-ID-ga ning endale ise aja broneerida (lapsevanem lapsele e-registratuurist aega broneerida ei saa). Kui e-registratuuri teenust kasutada ei soovi või kui mingil põhjusel SMS sinuni ei jõua, oota testimiskeskuse kõnet - testimiskeskus helistab saatekirjade laekumise järjekorras. Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, palume pöörduda oma perearsti poole, et kontrollida saatekirja olemasolu ning saatekirjal oleva telefoninumbri õigsust. Kui saatekiri on olemas ja telefoninumber saatekirjal õige, helistage testimise kõnekeskusesse telefoninumbril 646 4848 (E-R 8-19, L 10-16).
 • Testimisele mine õigeaegselt ja võta kindlasti kaasa isikut tõendav dokument - ninaneelu proovi saad anda vaid digitaalse saatekirja ning isikut tõendava dokumendi alusel. Testima tasub minna üksi. Testimine toimub ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel. Testimise kohta leiad lisainfot Terviseameti kodulehelt.
 • Pärast proovi andmist püsi kodus ja oota vastust. Vastuse saad kuni kahe tööpäeva jooksul. Positiivse vastuse korral võetakse sinuga telefoni teel ühendust, vastuseid näed ka ise patsiendiportaalist digilugu.ee.

Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud peavad sümptomite korral võtma ühendust lähima perearstikeskusega. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub perearsti nimistusse või ei.

Kui oled haigestunud COVID-19sse:

 • Kui sinu testitulemus on positiivne, pead jääma koju eneseisolatsiooni. Jälgi perearsti soovitusi, nõuandeid koroonahaiguse koduseks raviks leiad ka Terviseameti juhendist. Kui sinu terviseseisund järsult halveneb, helista 112.
 • Teavita kindlasti oma lähikontaktseid. Lähikontaktsed peavad jääma 7 päevaks eneseisolatsiooni, kui nad ei ole COVID-19 vastu vaktsineeritud (või vaktsineerimiskuuri läbimisest on möödas rohkem kui aasta) või viimase kuue kuu jooksul haigust läbi põdenud. Täpsemad juhised, kuidas lähikontakte määrata, leiad Terviseameti kodulehelt.
 • Terviseamet võtab sinuga ühendust esimesel võimalusel, et kindlaks teha, mis on sinu haigestumise asjaolud. Vaata küsimusi, mida ametnik sulle esitab - kui võimalik, mõtle need juba enne Terviseameti kõne läbi.
 • Kui kasutad HOIA rakendust, märgi enda haigestumine ka äpis.
 • Haigena pead eneseisolatsioonis olema vähemat kümme päeva. 10-päevases isolatsioonis tuleb püsida ka siis, kui kõik haigusnähud on mõne päevaga kadunud. See aitab ennetada haiguse levimist.
 • Tervenemise üle otsustab arst - üldjuhul tunnistatakse sind terveks, kui palavikku ei ole olnud vähemalt 72 tundi ning ägedad viirusnähud on taandunud.

Kui sinu koroonatesti tulemus on positiivne, aga haigusnähte pole:

 • Püsi kodus. Väldi kontakte teiste inimestega ning järgi käte- ja hingamisteede hügieeni.
 • Kui haigusnähte ei ilmne, lõpetatakse isolatsioon 10 päeva möödumisel alates positiivsest testist. Testi tegemise päeva loetakse päevaks 0. Isolatsiooni lõpetab arst.
 • Kui isolatsiooni ajal tekivad sümptomid, algab isolatsioon sümptomite tekke hetkest algusest peale ning patsient on sümptomaatiline SARS-CoV2 positiivne.

Viimati uuendatud: 10.01.2022 00:56

Kas said vastuse oma küsimusele?

Negatiivne testitulemus ei ole Eestis täisealistele tõendina piisav kontrollitud avalikes ruumides tegevustest osavõtmiseks. Vaktsineerimata inimeste ligipääsu kontrollitavatele üritustele ja tegevustele piiratakse, kuna neil on väga kõrge nakatumise risk ja olles nakatunud, levitavad nad viirust rohkem kui immuunkaitsega inimesed, samuti on neil suur oht põdeda haigust rängemalt ja sattuda haiglasse.

Kiirtestid kehtivusega 48h:

 • Kasutatakse EL-s tunnustatud professionaalseks kasutamiseks mõeldud antigeeni kiirteste
 • Viib läbi tervishoiuteenuse osutaja üldjuhul oma meditsiinikeskustes (nt Confido 17 kohta üle-Eesti; Corrigo Ida-Virumaal)
 • Testi tulemused kantakse tervise infosüsteemi
 • Isik saab tõendi negatiivse tulemuse tõendamiseks
 • Teenuse eest tasub isik ise
 • Üldapteekides saab teha ka enesetestimiseks mõeldud antigeeni kiirteste, mille tulemuse kohta väljastatakse tõend (kehtib ainult siseriiklikult).

Negatiivse testitulemusega saavad avalikel üritustel ja tegevustes osaleda ainult noored vanusevahemikus 12 aastat ja kolm kuud kuni 17 (kaasa arvatud).

Kui testi tulemus on positiivne või ebaselge - peab jääma isolatsiooni ja võtma ühendust oma perearstiga, et kinnitada diagnoos PCR testiga.

Täpsem info Terviseameti juhend kiirtestide tegemiseks.

Viimati uuendatud: 15.11.2021 13:29

Kas said vastuse oma küsimusele?

See sõltub kindlasti testist, kuid aasta jooksul on nad palju paremaks läinud. Antigeenide kiirtestidel märgitakse tavaliselt ära tundlikkus ja spetsiifilisus. Tundlikkus näitab, kui palju see test antigeenidega inimesi keskmiselt tuvastab. Kui test on 97% tundlikkusega, leiab see 33 inimese hulgast 32 haiget üles, kuid märgib ühe haigestunu ka libaterveks. Spetsiifilisus näitab, kui palju ta suudab keskmiselt tuvastada antigeenideta inimesi. Kui spetsiifilisus on 99%, leiab test iga 100 antigeenideta inimese kohta ühe libanakatunu.

Küll aga kehtivad need näitajad ainult juhul, kui viiruse tase on organismis kõrge. Kui antigeene on vähe (enne sümptomite teket või vahetult pärast haigust), ei pruugi testid näidata korrektset tulemust.

Viimati uuendatud: 06.04.2021 12:22

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui Sul on avaldunud sümptomid, püsi kodus ja helista oma perearstile või perearsti nõuandeliinile +372 6346 630 või 1220 (24/7).

Peale perearsti saatekirja laekumist testimise süsteemi, saadetakse täisealisele (alates 18. eluaastast) testitavale saatekirjas märgitud telefoninumbrile SMS, mis annab võimaluse broneerida proovi andmise aeg online-broneerimissüsteemi kaudu. Peale saatekirja laekumist laboriinfosüstemi tekib Sul koheselt võimalus ennast proovi andmisele registreerida ka veebilehel https://www.veebiregistratuur.ee. Broneerides aega on vajalik end identifitseerida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart ID abil.

Kõikidele, kes veebibroneeringu teenust ei kasuta või kelleni SMS tehnilistel põhjustel ei jõua, helistatakse testimise kõnekeskusest saatekirjade laekumise järjekorras 1 päeva jooksul (kõnesid tehakse esmaspäevast laupäevani). Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, soovitame ühendust võtta perearstiga, et kontrollida saatekirjal telefoninumbri õigust ning saatekirja edastamist. Kui telefoninumber saatekirjal on õige, pöördu testimise kõnekeskuse poole, mille kontaktid lahtiolekuaegadega on leitavad veebilehel https://koroonatestimine.ee/klienditugi/.

Testima minnes võta kaasa isikut tõendav dokument ja mine õigeks ajaks kokkulepitud kohta.

Testimispunktide asukohad on välja toodud veebilehel https://koroonatestimine.ee/testimispunktid/, info tasulise testimise kohta on leitav https://koroonatestimine.ee/patsiendile/tasuline-testimine/, rohkem infot testimise kohta saab ka Terviseameti kodulehelt https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus/testimine ja telefoninumbrilt 1247.

Viimati uuendatud: 26.05.2021 12:02

Kas said vastuse oma küsimusele?

COVID-19 haiguse läbipõdemine annab praeguste andmete põhjal immuunsuse vähemalt 6 kuuks. COVID-19 haiguse läbipõdenuid on endiselt soovitav vaktsineerida ühe vaktsiinidoosiga soovitavalt kuuendal kuul pärast läbipõdemist. Meditsiinilist näidustust läbipõdenute vaktsineerimiseks kahe vaktsiinidoosiga üldjuhul ei ole (va teatud immuunpuudulikkuse seisundite korral). Möödapääsmatu vajaduse korral (teatud riikide reisipiirangute vms tõttu) võib COVID-19 läbi põdenud inimese soovil manustada talle ka teise doosi, kahe doosi vaheline minimaalne aeg on vaktsiiniomaduste kokkuvõttes määratud intervall. Mida hiljem teine doos manustatakse, seda parem ja püsivam immuunsus on võimalik saavutada.

Viimati uuendatud: 05.10.2021 14:20

Kas said vastuse oma küsimusele?

Suuremates apteekides saab apteegitöötaja juuresolekul ja juhendamisel teha enesetestimiseks mõeldud SARS-CoV-2 antigeen-RTD testi. Negatiivse testitulemuse korral väljastatakse tõend, mis kinnitab, et test on läbi viidud apteegis ja selle tulemus on negatiivne.

Tõend on mõeldud tervetele inimestele, kes ei ole koroonaviiruse vastu vaktsineeritud ega haigust viimase kuue kuu jooksul läbi põdenud. Testima ei võeta inimesi, kellel on põhjust kahtlustada ägedat COVID-19 haigust (mh sümptomaatilised või lähikontaktsed inimesed).

Kogu testimise protsess võtab aega umbes 20 minutit (teenuse ostmine, enesetestimine ja 15 minutit jälgimisalal viibimine). Teenus on tasuline. Palun võtke testimisele kaasa isikuttõendav dokument ning jälgige kaubandusasutustes kehtivaid nõudeid. Vajalik võib olla eelbroneerimine.

Enesetestimise võimalust pakuvad nt Apotheka, Benu ja Südameapteegi erinevad teeninduspunktid.

Negatiivne testitulemus ei ole piisav, et osaleda tegevustes, kus nõutakse COVIDi tõendit (nt meelelahutus, toitlustus, spordiasutused, erinevad korraldatud tegevused jms), välja arvatud noortel vanuses 12 aastat ja kolm kuud kuni 17 aastat (kaasa arvatud).

Viimati uuendatud: 14.11.2021 19:54

Kas said vastuse oma küsimusele?

Tasulise testimise teenusepakkujaid on mitmeid (nimekiri ei ole lõplik):

Viimati uuendatud: 28.10.2021 21:43

Kas said vastuse oma küsimusele?

Positiivse proovi andnud inimestele helistatakse kindlasti. Tulenevalt suurest töökoormusest võtab testide tegemine ja tulemustest teavitamine aega, kuid enamasti on tulemused teada kahe tööpäeva jooksul.

Negatiivse proovi korral sisestatakse analüüsi vastus inimese digilugu.ee lehele, sest kõiki inimesi läbi helistada ei jõuta. Digilugu.ee lehele saab siseneda kasutades ID-kaarti või Mobiil-IDd.

Viimati uuendatud: 26.11.2020 17:13

Kas said vastuse oma küsimusele?

Testi saab teha Tallinna sadama A- ja D-terminalis jalgsi saabujate alal Confido meedikute abil ning Tallinna lennujaamas Qvalitase ajutises testimispunktis saatekirja alusel. Saatekiri vormistatakse inimesele kohapeal. Saatekirja vormistamine ja proovi võtmine võtab aega umbes 5 minutit. Sadamas ja lennujaamas testitakse inimesi elavas järjekorras. Testimispunktid on avatud viimaste laeva- ja lennureisijate saabumiseni.

Reisijad, kes saabuvad riskiriigist muu sadama või lennujaama kaudu, rongiga või maismaad pidi, saavad testimise aja kokku leppida SYNLABi ja Medicumi testimiskeskuse broneerimise telefoninumbril 678 0000 (E-R 9-17). Eelisjärjekorras testitakse haigussümptomitega inimesi, seetõttu on järjekorrad 1-2 päeva. Kui teate oma Eestisse saabumise aega, on soovituslik aeg testimisele ette broneerida. EV isikukoodiga on testimine tasuta, välismaalased saavad kohapeal tasuda kaardimaksega.

Lisainfo testimise kohta on leitav https://koroonatestimine.ee/.

Tasuta testimiseks (EV isikukoodiga) tuleb broneerida aeg telefonil 678 0000 (E-R 9-17). Tasulist testi võib teha kõikide teenuseosutajate juures, kes seda võimalust pakuvad.

Viimati uuendatud: 10.01.2022 01:41

Kas said vastuse oma küsimusele?

Värskeim info testimispunktide kohta on leitav koroonatestimine.ee lehelt.

Viimati uuendatud: 25.08.2021 16:09

Kas said vastuse oma küsimusele?

Lähikontaktse eneseisolatsiooniaega (7 kalendripäeva) testiga lühendada ei saa. Küll aga aitab kojujäämist vältida COVID-19 vastu vaktsineerimine, kuna lähikontaktsena ei pea eneseisolatsiooni jääma haigussümptomiteta inimesed, kes

 • on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimiskuuri, saavutanud viimase vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning viimasest vaktsiinidoosist ei ole möödunud rohkem kui üks aasta;
 • on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimiskuuri, saavutanud maksimaalse kaitse ja saanud pärast kuuri läbimist täiendava vaktsiinidoosi (nn lisa- või tõhustusdoosi) ning täiendavast vaktsiinidoosist ei ole möödunud rohkem kui üks aasta;
 • on vaktsineerituga võrdsustatud ehk COVID-19 haiguse läbipõdemise järel saanud ühe doosi vaktsiini, saavutanud vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning viimasest vaktsiinidoosist ei ole möödunud rohkem kui üks aasta või ta on pärast esimese vaktsiinidoosi saamist haigestunud COVID-19 haigusesse, on COVID-19 haiguse läbi põdenud ning diagnoosi kinnitava SARS-CoV-2 testi tegemisest või diagnoosi kinnitamise kuupäevast ei ole möödunud rohkem kui üks aasta;
 • on COVID-19 haiguse läbi põdenud mitte rohkem kui 180 päeva tagasi.

Küll aga on vaktsineeritutel ja haiguse läbipõdenutel soovitatav jääda vähemalt seitsmeks päevaks koju, kui haigestunud nendega koos elav inimene. Koroonaviiruse uued tüved levivad kiiresti ning haigestuda võivad ka vaktsineeritud ja varem haigust põdenud inimesed. Peresisene lähikontakt suurendab nakatumise ja nakkuse edasikandmise riski veelgi.

Viimati uuendatud: 10.01.2022 11:46

Kas said vastuse oma küsimusele?

Seoses testimise mahu suurenemisega on ootejärjekorrad veidi pikemad. Kui andsite saatekirja vormistamisel õige telefoninumbri, võetakse Teiega kindlasti ühendust.

Perearsti saatekirja laekumisel saab ka endale ise koroonaviiruse SARS-CoV-2 proovi aja panna. Selleks saadetakse peale saatekirja laekumist avaliku testimise süsteemi saatekirjas olevale telefoninumbrile lühisõnum võimalusega kasutada e-registratuuri koos lingiga.

Viimati uuendatud: 11.08.2021 21:29

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui 7-päevase eneseisolatsiooni või tervise jälgimise perioodil tekivad haigussümptomid, tuleb pöörduda oma perearsti poole, kes annab saatekirja testimisele.

Lähikontaktsed õpilased saavad karantiini lühendamiseks viienda päeva hommikul pärast lähikontakti toimumist teha antigeeni kiirtesti. Kui testi tulemus on negatiivne, tohib laps samal päeval ja edasised kaks päeva käia üksnes koolis, osaleda huvihariduses ja noorsootöös (nn lihtsustatud karantiin).

Viimati uuendatud: 24.01.2022 11:55

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kui testimine välisriigis on tasuline, siis hiljem Eestisse saabudes riigilt raha tagasi ei saa. Eestis testimise maksustamine ei ole muutunud. Sadamas ja lennujaamas on võimalik kohe riiki saabudes testida ning EV isikukoodiga on testimine tasuta.

Viimati uuendatud: 14.01.2021 14:54

Kas said vastuse oma küsimusele?

Välismaalastele on testimine tasuline, lennujaamas ja sadamas maksab see 52 eurot, mujal vastavalt teenuseosutaja hinnakirjale. Testida saab näiteks järgmiste teenuseosutajate juures:

Viimati uuendatud: 08.02.2021 09:46

Kas said vastuse oma küsimusele?

Kurguloputusvedeliku proove saavad anda kuni 18-aastased lapsed avaliku testimise ja SYNLABi tasulistes koroonatestimise punktides. Testimisele saabudes antakse lapsele valida, kas ta soovib proovi anda tavapäraselt ninaneelust või kurguloputusvedelikust. Kurguloputusvedeliku proovi ei saa anda piiripunktides, sest protseduur võtab veidi kauem aega ja see pikendaks ooteaega kõigile prooviandjatele.

Enne prooviandmisele tulekut soovitatakse laste ettevalmistamiseks vanematel lastega kuristamise eelnevalt kodus kraaniveega läbi proovida. Nii teavad lapsed paremini, mis neid ees ootab.

Et kurguloputusvedeliku proov oleks korrektselt kogutud, saab proovi anda vaid testimispunktis meediku juhendamisel. Proovi andmiseks saab patsient 10 milliliitrit füsioloogilist soolalahust (naatriumkloriid), mida peab kurgus kuristama (oluline on vahet teha, et see ei ole suuloputusvedelik). Meedik tõmbab topsist osa kurguloputusvedelikust spetsiaalsesse vaakumkatsutisse, markeerib selle patsiendi andmetega ja saadab laborisse samal, PCR meetodil analüüsimiseks. Analüüsi tulemused saabuvad nii nagu ninaneelutesti puhul 24-48 tunni jooksul digilugu.ee keskkonda. Kurguloputusvedelikuga antud proovi alusel saab samuti välja anda reisimiseks vajaliku tõendi.

Testimiseks aja saamine on ninaneelu- ja kurguloputusvedeliku proovi korral sama. Saatekirja saamiseks tuleb pöörduda kas oma perearsti poole või helistada perearsti nõuandeliinile 1220. Tasulisele testimisele minekuks tuleb panna aeg SYNLABi tasulisse testimispunkti helistades 17123 või klienditugi@synlab.ee kaudu.

Viimati uuendatud: 11.08.2021 12:41

Kas said vastuse oma küsimusele?

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.