Kuidas vältida koroonaviirusesse nakatumist:
Mida teha viirusekahtluse korral?
Kuidas piirata pisikute ja viiruste levimist:
Viimati uuendatud: 22.09.2020 14:55
Kas said vastuse oma küsimusele?
Koroona haigusnähud ja nende raskusaste on väga erinevad. Mõnel inimesel puuduvad haigusnähud, mõnel tekib raske kopsupõletik, riskirühma kuuluvatel inimestel võib haigus lõppeda surmaga.
Enamikul koroonaviirusesse nakatunutest kulgeb haigus kergelt ja nad paranevad.
Viiruse riskirühma kuuluvad vanemad ja krooniliste haigustega inimesed, kellel esineb sagedamini raske haigusvorm.
Viimati uuendatud: 22.09.2020 16:47
Kas said vastuse oma küsimusele?
Jälgi oma tervist ja küsi tööandjalt, kas oleks võimalik teha kaugtööd. Hoia teistest inimestest eemale, järgides samal ajal kõiki hügeenireegleid.
Kui Su tervis on korras ja Sa ei ole ühegi testitud koroonahaigega lähikontaktis olnud, pole arstil põhjust haiguslehte anda.
Lähikontakti koroonahaigega käsitatakse aga samaväärselt haigestumisega. Seega saab arst anda Sulle:
NB! Haigus- või hoolduslehe saab arst väljastada ainult siis, kui tööandja on Su ametlikult tööle registreerinud ja Su ravikindlustus kehtib.
Viimati uuendatud: 02.11.2020 11:10
Kas said vastuse oma küsimusele?
Jah, enesehindamiskeskkonnas koroonatest.ee saab lihtsatele küsimustele vastates hinnata koroonaviirusega nakatumise ohtu. Keskkonnas antakse inimesele hindamistulemuste põhjal ka edasised soovitused.
Veebilahendus sündis Garage48 ja Accelerate Estonia korraldatud häkatonil, mille eesmärk oli luua arendusi koroonakriisi lahendamiseks. Idufirma Montonio Finance töötas koostöös Sotsiaalministeeriumi ja Terviseametiga välja veebipõhise hindamisküsimustiku.
Viimati uuendatud: 24.09.2020 15:56
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui töötajal ilmnevad haigusnähud (köha, hingamisraskused ja/või palavik), mis võivad viidata ägedale hingamisteede nakkusele, sealhulgas koroonaviirusele, siis peaks ta
Tema töökaaslased peaksid
Viimati uuendatud: 24.09.2020 15:57
Kas said vastuse oma küsimusele?
Haigestunuga lähikontaktis olnud inimesed peavad jääma 14 päevaks koju eneseisolatsiooni ja oma tervislikku seisundit jälgima.
Lähikontaktse 14-päevast eneseisolatsiooni on võimalik testimisega lühendada. Pärast 10-päevast eneseisolatsiooni on võimalik teha koroonaviiruse SARS-CoV-2 test, ning kui selle testi tulemus on negatiivne, ei pea enam eneseisolatsioonis olema. Kuni testi tulemuse selgumiseni peab viibima endiselt eneseisolatsioonis.
Ülejäänud töötajad võivad tööle naasta pärast tööruumide puhastamist ja desinfitseerimist.
Lähikontaktsetel on samuti võimalik pöörduda perearsti poole sooviga avada eneseisolatsiooni ajaks töövõimetusleht.
Viimati uuendatud: 02.11.2020 11:11
Kas said vastuse oma küsimusele?
Inimene on nakkusohtlik kuni 14 päeva pärast haigusnähtude avaldumist.
Inimene tunnistatakse terveks, kui tal puudub palavik vähemalt kolm päeva ja hingamisteede haiguse nähud (eelkõige köha ja kurguvalu) on taandunud.
Tervenemise ja ühiskonnaellu tagasipöördumise üle otsustab perearst.
Viimati uuendatud: 25.09.2020 10:01
Kas said vastuse oma küsimusele?
Jälgi töötajate tervist.
Jälgi puhtuse hoidmist ja kaitsevahendite õiget kasutamist.
Muuda töökorraldust.
Juhendid ja soovitused
Terviseameti trükised ja juhendid
Põllumajandus- ja Toiduameti soovitused toidukäitlejale (1. jaanuaril 2021 ühendati Veterinaar- ja Toiduamet ning Põllumajandusamet Põllumajandus- ja Toiduametiks)
Tööinspektsiooni soovitused tööandjale ja töötajale
Viimati uuendatud: 05.01.2021 11:45
Kas said vastuse oma küsimusele?
Pead koju jääma juhul, kui puutusid kokku COVID-19 nakatunuga või kui Sul esineb haigusnähte (köha, hingamisraskused või palavik).
Kui Su kolleegil ilmnevad haigusnähud, mis viitavad ägedale hingamisteede nakkusele, sh koroonaviirusele, siis peab ta
Kui Su kolleegi koroonatesti tulemus on positiivne, peab tööandja selgitama välja tema lähikontaktsed. Kui kuulud nende hulka, tuleb Sul jääda 14 päevaks koju ja jälgida oma tervist. Kuna kokkupuudet nakatunuga käsitatakse haigestumisega samaväärsena, saab arst anda Sulle haiguslehe.
Lähikontaktse 14-kalendripäevast eneseisolatsiooni on võimalik lühendada, kui teha pärast 10-päevast eneseisolatsiooni koroonaviiruse test, ning kui selle testi tulemus on negatiivne, ei pea enam eneseisolatsioonis olema. Kuni testi tulemuse selgumiseni peab viibima endiselt eneseisolatsioonis.
Viimati uuendatud: 02.11.2020 11:11
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui Teil oli lähikontakt COVID-19 haigega, peaksite sellest teada andma Terviseametile, helistades numbrile +372 794 3500. Sealt suunatakse Teid edasi Teie regiooni lähikontakti tuvastamise spetsialistini, kes küsib mõned täpsustavad küsimused ja registreerib lähikontakti. Täpsemad käitumisjuhised lähikontaktsetele leiate siit: https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/Nakkushaigused/Juhendid/COVID-19/lahikontaktse_juhis_alates1805.pdf
Viimati uuendatud: 17.09.2020 15:26
Kas said vastuse oma küsimusele?
Jah, lastele kehtivad samad reeglid nagu täiskasvanutele:
COVID-19 kinnitatud haige laps peab püsima elu- või viibimiskohas eneseisolatsioonis vähemalt 14 päeva kuni tervenemiseni.
COVID-19 kahtlusega laps peab püsima elu- või viibimiskohas eneseisolatsioonis ja teda ei tohi viia lasteasutusse, sealhulgas kooli ega lastele mängimiseks mõeldud avalikku ruumi või alale.
COVID-19 haige lähikontaktne laps peab jääma eneseisolatsiooni 14 päevaks. Lähikontaktsed saavad pärast 10-päevast eneseisolatsiooni teha koroonaviiruse testi ning kui selle testi tulemus on negatiivne, ei pea enam eneseisolatsioonis olema. Kuni testi tulemuse selgumiseni peab viibima eneseisolatsioonis.
COVID-19 riskiriigist reisilt tulles peavad lapsed jääma 10 päevaks eneseisolatsiooni, testimine ei vabasta neid isolatsioonikohustusest. Reisilt tulles on soovi korral võimalik eneseisolatsiooniperioodi lühendada, tehes kaks koroonatesti - ühe koheselt Eestisse saabudes ja teise testi mitte varem kui kuus päeva pärast esimese testi tulemuste teadasaamist. Riskiriikide kohta leiab infot välisministeeriumi kodulehel.
Ainus erinevus täiskasvanutele kehtivate soovitustega on see, et lapsed kuni 12-aastaseks saamiseni ei pea kandma maski.
Viimati uuendatud: 21.01.2021 19:46
Kas said vastuse oma küsimusele?
Enesesolatsiooni peab jääma COVID-19 kinnitatud haige lähikontaktne. Lähikontaktse lähikontaktne ei pea jääma eneseisolatsiooni, kui tal puuduvad haigusnähud.
Haiguskahtluse korral tuleb 14 päeva oma tervist jälgida. Kui Sul on haigusnähud ja kahtlustad, et võid olla nakatunud koroonaviirusesse, siis helista oma perearstile.
Viimati uuendatud: 09.11.2020 23:34
Kas said vastuse oma küsimusele?
Kui saate Terviseametilt SMS-i või robotkõne infoga, et olete olnud koroonaviirusesse nakatunuga lähikontaktis, tähendab see, et Terviseameti andmetel on Teil olnud lähikontakt inimesega, kellel on laboratoorselt ja/või arsti kinnitatud koroonaviirus SARS-CoV-2.
Lähikontaktsetele saadetavas SMS-is on märgitud ära eneseisolatsiooni kuupäeva algus ja lõpp. Testimisele aja broneerimiseks on SMS-is ära toodud number, kuhu saate helistada.
Kõik kinnitatud haigestunud isikuga lähikontaktis olnud inimesed peavad jääma koju eneseisolatsiooni. See kehtib ka olukorras, kus koroonaviirusega kokkupuude on toimunud ümbritseva keskkonna (saastunud pinnad, hooned jne) kaudu.
Tulenevalt COVID-19 nakkushaiguse maksimaalsest peiteperioodist palume Teil viibida kodus 14 päeva alates lähikontaktist ning jälgida oma tervislikku seisundit. Teavitage esimesel võimalusel oma perearsti enda kokkupuutest koroonaviirusesse haigestunuga. Terviseseisundi halvenemisel teavitage taaskord oma perearsti ning järgige edasisi perearsti juhiseid.
Teiega koos elavad inimesed ei pea kodus püsima, kui neil ei esine haigussümptomeid, vaid saavad jätkata oma igapäevase eluga.
Lähikontaktsetel on võimalik 14-kalendripäevast eneseisolatsiooni lühendada, kui teha koroonaviiruse test 10 päeva pärast viimast lähikontakti koroonaviirusesse haigestunuga. Kui selle testi tulemus on negatiivne, ei pea enam eneseisolatsioonis olema. Kuni testi tulemuse selgumiseni peab viibima endiselt eneseisolatsioonis.
Käitumisjuhis COVID-19 haige lähikontaktsetele on leitav Terviseameti kodulehel: https://www.terviseamet.ee/et/koroonaviirus/lahikontaktse-juhis.
Viimati uuendatud: 10.11.2020 23:30
Kas said vastuse oma küsimusele?
Isikul, kes teab, et ta on viimase 14 kalendripäeva jooksul kokku puutunud COVID-19 diagnoosi saanud isikuga, tuleb jääda koju või püsivasse viibimiskohta sõltumata sellest, kas Terviseamet on isikuga ühendust võtnud või mitte.
14-kalendripäevast perioodi hakatakse arvestama haige sümptomite tekkest või haige sümptomite puudumisel haige SARS-CoV-2 positiivse testi tegemise päevast arvates. Kui oled olnud muul viisil haigega lähikontaktis, siis hakatakse 14-kalendripäevast karantiiniperioodi lugema haigega viimasest lähikontaktis olemise kuupäevast.
14 päevast piirangut ei rakendata kui Sul puuduvad COVID-19 haiguse sümptomid, Sa jälgid oma tervist tähelepanelikult, järgid Vabariigi Valitsuse või Terviseameti kehtestatud meetmeid võimaliku nakkushaiguse leviku tõkestamiseks ja võtad kasutusele kõik võimalikud meetmed nakkushaiguse leviku tõkestamiseks ning kui esinevad järgmised asjaolud:
14 päevaks karantiini jäämise nõue kehtib haigega koos elavale, püsivalt samas elukohas viibivale või muul moel lähikontaktis olnud inimesele. Lähikontaktsel on võimalus teha mitte varem kui 10ndal kalendripäeval koroonaviiruse test ning kui selle testi tulemus on negatiivne, siis inimese karantiiniperiood lõppeb.
Viimati uuendatud: 12.01.2021 16:19
Kas said vastuse oma küsimusele?
Raske on hinnata olukorda, teadmata, kui suurest kontserdist me räägime - 20 inimesega või suurest saalist. Kui olete allalaadinud mobiilirakenduse HOIA, tuleb teile lähikontaktse teavitus läbi selle. Lähikontaktse teavituse saamisel peate jääma eneseisolatsiooni.
Lähikontaktseks loetakse isikut, kes on COVID-19 haigega olnud kontaktis vähemalt 15 minutit ja vähem kui kahe meetri kaugusel ( (täpsem info https://www.terviseamet.ee/et/olen-lahikontaktne). Terviseamet ei jõua väga kiiresti kõigi lähikontaktsetega ühendust võtta. Kui kahtlustate, et olete lähikontaktne, on õige jääda koju isolatsiooni ja esimesel võimalusel anda võimalikust kontaktist teada oma perearstikeskusele, kus aidatakse vajalikud isolatsioonis püsimise ajad välja selgitada.
Viimati uuendatud: 21.12.2020 13:07
Kas said vastuse oma küsimusele?
Viimati uuendatud: 06.01.2021 11:29
Kas said vastuse oma küsimusele?