Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.

Koroonaviiruse variant B.1.1.529 (omikron)

Ava kõik vastused

Esialgsetel andmetel on omikrontüvi vähemalt kolm korda nakkavam kui delta tüvi.

Omikrontüvi ohustab senisest enam ka vaktsiinikaitse saanud inimesi ja neid, kes on haiguse läbi põdenud. Ühendkuningriigi epidemioloogide esialgsete andmete kohaselt on 2-doosilise vaktsineerimiskeemi kasutamise tõhusus sümptomaatilise koroonanakkuse ennetamisel 0-20% ja 3-doosilisel (tõhustusdoosi järel) 55-80%. Läbipõdemise tõhusus on omikroniga nakatumise vastu olemasoleva info kohaselt u 20%. Korduvnakatumise risk on niisiis kolm kuni viis korda suurem kui eelnevate koroonaviiruse variantide korral.

Efektiivseim hetkel pakutav kaitse omikroni variandi vastu on tõhustusdoos, mille järel on nakatumise risk kuni 80% madalam kui vaktsineerimata inimesel.

Viimati uuendatud: 20.01.2022 09:26

Kas said vastuse oma küsimusele?

Terviseameti statistika järgi avalduvad koroonaviiruse haigussümptomid rohkem kui 90% inimestest seitsme päeva jooksul, üle pooltel nakatunutest tekivad sümptomid esimese kolme päeva jooksul.

Eesti omikrontüve juhtumite osas on Terviseamet täheldanud tavalisi koroonaviirusele omaseid sümptomeid nagu lihasvalu, kurguvalu, köha ja nohu. Üksikutel juhtudel on esinenud kõrget palavikku ja tasakaaluhäireid.

Ka kergete sümptomidega nakatunud peaksid end vähimagi kahtluse korral testima. Vaktsineerimata inimene võib haigestuda raskemalt. Kuivõrd omikrontüvi on delta tüvega võrreldes mitu korda kõrgema nakatamispotentsiaaliga, võib üks kergete sümptomitega nakatunu anda viirust edasi enam kui kümnele inimesele.

Tartu Ülikooli seireuuringu kohaselt omab 82% Eesti inimestest kokkupuudet koroonaviiruse vastaste antikehadega, mis võib samuti mõjutada sümptomite esinemise tõsidust.

Viimati uuendatud: 15.02.2022 10:51

Kas said vastuse oma küsimusele?

Esialgsetel andmetel on läbipõdemise ja vaktsineerimise järgselt tekkinud immuunsus tüve suhtes vähem efektiivsem.

Viimati uuendatud: 20.12.2021 14:12

Kas said vastuse oma küsimusele?

On hinnatud, et äsjase tõhustusdoosi manustamise järgselt on vaktsiini efektiivsus hea. Eesti teadusnõukoda hindab vaktsiinide kaitset endiselt tõhusaks. Vaktsiinid on jätkuvalt tõhusad raskete haigusjuhtumite ja surmade vähendamisel.

Kui oled juba vaktsineeritud, aga kuurist on möödunud kolm kuud, tee tõhustusdoos. Jansseni vaktsiini puhul võib tõhustusdoosi teha juba kaks kuud pärast vaktsineerimist.

Viimati uuendatud: 20.01.2022 09:33

Kas said vastuse oma küsimusele?

Laialdaselt kasutatavad PCR testid tuvastavad jätkuvalt nakkust, sealhulgas omikroniga nakatumist nagu oleme näinud ka teiste variantide puhul. Esialgsed andmed näitavad, et antigeeni kiirtestid suudavad tuvastada nakatunud inimese.

Viimati uuendatud: 20.01.2022 09:34

Kas said vastuse oma küsimusele?

  • Vaktsineerimine, kätepesu, avalikes ruumides distantsi hoidmine ja maski kandmine aitavad pidurdada viiruse levikut.
  • Mistahes viirushaiguse tunnuste ilmnemisel jää koju! Konsulteeri perearstiga ja suundu esimesel võimalusel testima. Loe testimisvõimalustest lähemalt avaliku testimise kodulehelt, koroonatestimine.ee.
  • Kui pereliige nakatub koroonaviirusega, tuleb kõigil leibkonna liikmetel koju isolatsiooni jääda, ka vaktsineeritutel. Vajadusel saab vaktsineeritud lähikontaktne avada haiguslehe.
  • Soovitame suuremad peod ära jätta ja arvukamad kogunemised edasi lükata. Nakkusohtu aitab vähendada kiirtestimine. Loe enesetestimise kohta lähemalt Terviseameti kodulehelt.
  • Kui sa ei ole veel vaktsineeritud, siis tee kingitus oma lähedastele ja vaktsineeri! Kui oled juba vaktsineeritud, aga kuurist on möödunud kolm kuud, tee kolmas doos. Jansseni vaktsiini puhul võib tõhustusdoosi teha juba kaks kuud pärast vaktsineerimist.
  • Eelista tubastele kogunemistele vabas õhus aja veetmist. Korralda sõpradega näiteks matk loodusesse.
  • Mõtle oma käigud läbi. Võimalusel kasuta asjaajamistel e-kanaleid - enamik teenuseid on kättesaadavad interneti vahendusel.
  • Säti ostud ajale, mil kauplustes on vähem rahvast. Kanna maski! Kontaktivabalt saab oste teha internetis.

Viimati uuendatud: 20.01.2022 09:44

Kas said vastuse oma küsimusele?

Täiendavat infot koroonaviiruse ja sellega seotud otsuste ning elukorralduse muutuste kohta saab infotelefonilt 1247.